Spoznávajte najlepšie vína

Kolekciu najlepších vín zo súťaže Víno Tirnavia budete môcť ochutnať v piatok 19. a v sobotu 20. mája v historickom centre Trnavy. Laickí nadšenci, ale i profesionálni degustátori hľadajú výnimočnú chuť, prenikavú vôňu, no predovšetkým autenticitu.

vino viniv 1200x800

1. tip: Festival Víno Tirnavia

Je sa na čo tešiť, keďže tento rok prestížna medzinárodná porota udelila rekordný počet ocenení. Koncom apríla v Trnave medzi sebou súťažili tie najkvalitnejšie vína zo Slovenska a susednej Moravy. Vybrať si svojich favoritov spomedzi päťsto najlepších súťažných vín budete môcť počas festivalu Víno Tirnavia. Tento rok sa uskutoční priamo na nádvorí trnavskej radnice a na Hlavnej ulici v Trnave. Nebudú chýbať ani tradičné trnavské kulinárske špeciality a hudobný program, ktorý umocní zážitok z dobrého vína a jedla. Do súťaže vinári poslali až 542 vzoriek vín. Porota celkovo udelila rekordných sedem veľkých zlatých medailí, päťdesiatdeväť zlatých a stotri strieborných medailí.

Jedným z ocenených víťazov bolo aj vinárstvo Víno Mrva&Stanko, ktorého ružová Frankovka modrá, r. 2016 sa stala jedným zo siedmich šampiónov. Ocenenia získali aj známe vinárstva z okolia Trnavy Karpatská Perla a Terra Parna. Cenu primátora mesta Trnavy za najvyššie hodnotené prírodne sladké víno získala Pálava, bobuľový výber, r. 2016 vinárstva Almazia – Čajkovič Winery.

Počas festivalu Víno Tirnavia sa môžete tešiť na iskrivé a svieže vína ročníka 2016, stále populárnejšie rosé, ale aj ušľachtilé červené vína starších ročníkov, ktoré vyzrievali niekoľko rokov v prítmí pivníc. Na svoje si prídu aj milovníci zvláštností, v ponuke bude napríklad vulkanické biovíno z Liparských ostrovov na juhu Talianska. Podujatie je príležitosťou aj pre vinárskych laikov, ktorí by sa radi presvedčili o výnimočných chuťových kvalitách slamových či ľadových vín. Organizátori nezabudli ani na deti a vodičov, pre ktorých pripravili čisté hroznové šťavy. Viac informácií o festivale nájdete na www.regiontirnavia.sk.

vino tirnavia 1200x800

Miesto, dátum a čas konania:

19. - 20. mája 2017 | 14:00 - 23:00 hod., Nádvorie trnavskej radnice a Hlavná ulica v Trnave

2. tip: Muškát Ottonel oceňujú aj v USA. V čom je výnimočný?

Vynikať medzi bielymi vínami pri silnej domácej i svetovej konkurencii je čoraz náročnejšie. Laickí nadšenci, ale i profesionálni degustátori hľadajú výnimočnú chuť, prenikavú vôňu, no predovšetkým autenticitu. Tá je ukrytá v každej fľaši polosladkého vína Chateau Pezinok Muškát Ottonel, ktorého odroda je špecifická veľmi vyzretým hroznom z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Muškát Ottonel je naším čoraz vzácnejším bielym vínom s pevným zastúpením na trhu a dlhoročnou tradíciou. Vyznačuje sa sýtožltou farbou, jemne korenistou vôňou a príjemnou chuťou žltého melónu. U Slovákov sa traduje zvyk podávať ho k bielemu mäsu či paštétam z hydiny.

Výnimočnú odrodu prvýkrát vypestoval zo semena francúzsky záhradkár Robert Moreau a do konca 19. storočia prenikla aj do ďalších európskych štátov. Do listiny odrôd bola zapísaná v roku 1952 odkedy si zachováva jedinečnú chuť a senzorické vlastnosti. Kvality Muškátu Ottonel však nerezonujú iba na starom kontinente – pozornosť získava aj za „veľkou mlákou“. Dôkazom sú dve bronzové medaile zo súťaží v New Yorku, kde odborná porota posudzovala stovky ďalších vín z rôznych krajín sveta.

pezinok muskottonel

Úspechy vína Chateau Pezinok Muškát Ottonel ročník 2015 v prvom kvartáli 2017:

Súťaž

medaila

Finger Lakes

bronzová

Great American international wine competition

bronzová

Biel Vinalia

strieborná

Výstava vín v Šenkviciach

bronzová

Vínne trhy Pezinok

bronzová

Linčanský džbánek Zelenec

bronzová

Vienale Topoľčianky

šampión

Milovníci korenistých polosladkých vín si môžu Muškát Ottonel kedykoľvek vychutnať aj z pohodlia domova. Dostupný je prostredníctvom online objednávok cez e-shop na

adrese www.hubertonline.sk. Viac informácií o víne nájdete na www.vitis.sk/sk/prod/75/muskat-ottonel/.

3. tip: Netradičný teambuilding s majstrovským sceľovaním vín a firemným cuvée

Ako teambuilding prebieha? Hovorí Martina Valachová, riaditeľka pre marketing a komunikáciu spoločnosti ELESKO: „Prejdete tzv. „Cestou poznania“ – ide o prehliadku vinárstva s podrobným výkladom o používaných technológiách. Najprv ochutnáte víno priamo zo sudov a tankov s vysvetlením základov výroby cuvée. Potom sa presuniete do degustačného priestoru, kde sa vám celý čas bude venovať odborník technológ. K dispozícii je minimálne šesť vzoriek červených vín spolu s kompletnými rozbormi vína, odmerné valce, sady pohárov, písacie potreby. Na konci vám vystavíme certifikát miešania cuvée. Výsledkom je cuvée – namiešané presne v pomeroch, aké vyjdú z teambuildingu – 225 litrov, t. j. jeden barikový sud (približne 300 fliaš). Ak si budete želať väčšie množstvo, pôjde vždy o násobky tohto objemu. Víno bude uložené v barikovej hale v barikovom sude označenom tabuľkou. Po vzájomnej dohode s technológom bude víno nafľaškované (približne po šiestich až dvanástich mesiacoch po namiešaní cuvée). Ak budete mať záujem, môžete si spolu s kolegami alebo priateľmi, pod vedením nášho technológa, vaše cuvée ručne nafľaškovať a stať sa súčasťou tohto krásneho zážitku.“

barikova pivnica elesko

M. Valachová dodáva, že teambildingové cuvée prináša nielen zážitok z tvorby vlastného výnimočného produktu, ale môže slúžiť ako výnimočný darček pre zamestnancov alebo klientov. Navyše bude veľmi osobité, pretože bude mať vlastný príbeh. Minimálny odber je 300 kusov fliaš, spolu 225 litrov vína, v celkovej cene 3 990 EUR bez DPH. V cene je už zahrnutá kupáž vína s technológom, prenájom sudu, uskladnenie vína, a to že fľaše majú privátnu etiketu s názvom firmy. Bližšie informácie mailom na adrese:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Zdroj foto:  Mesto Trnava, Chateu Pezinok, Elesko

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.