Čo má obsahovať kvalitné krmivo

Napísal Hornbach 12. november 2020

To najlepšie, čo môžete urobiť pre ochranu zdravia vášho domáceho miláčika, je poskytnúť mu vysoko kvalitnú výživu. Trh ponúka výber z desiatok rôznych značiek a receptúr. Ako teda spoznať, ktoré krmivá sú kvalitné a ktoré nie? Prinášame 4 zložky krmiva, podľa ktorých rozlíšite kvalitné receptúry od nekvalitných.

finevo_dog_boy

Stručný úvod do čítania etikiet

Pokiaľ sa snažíte posúdiť či je krmivo kvalitné, nespoliehajte sa iba na predné balenie. Informácie na prednom obale nie sú také úplné alebo jasné ako zoznam prísad. Dobrým pravidlom je zamerať sa na prvých 5 až 7 uvedených zložiek; považujú sa za hlavné zložky potravy. Nutričné štítky sú usporiadané podľa hmotnosti, tzn. poslednými zložkami v zozname budú pravdepodobne tie, ktoré sa v krmive vyskytujú v najmenších množstvách.

Vysoko kvalitné krmivá označia ako prvú prísadu zdravý zdroj bielkovín (mäso a orgány), zatiaľ čo u nízko kvalitných krmív bude ako prvá zložka uvedená formulka „vedľajšie produkty živočíšnej výroby“ alebo zrná. „Ak vyberáte krmivo pre vaše domáce zviera, odporúčam poradiť sa s vašim veterinárom. Tu neplatí pravidlo, že najdrahšie je to najlepšie. Buďte ale opatrní pri podozrivo nízkych cenách krmív, ktoré často nezabezpečia vyváženú potravu a môžu spôsobiť zdravotné problémy spojené s nedostatkom určitej živiny. Na kvalitu krmiva dbajte hlavne v rannom veku zvieraťa, kedy sa organizmus vyvíja a má vysoké výživové nároky,“ radí veterinár Milan Kopčok.

1. Vysoko kvalitný proteín

Proteín pomáha udržiavať zdravé tkanivá, svaly, orgány a bunky, pretože poskytuje aminokyseliny potrebné na údržbu a ochranu tela. Pri hľadaní kvalitného krmiva sa preto zamerajte na podiel proteínu v krmive. „Tráviaci trakt mäsožravcov je prispôsobený na konzumáciu mäsa, preto by mala strava psov a mačiek obsahovať vysoký podiel bielkovín. Pri krmivách tvorených prevažne obilninami, môže dochádzať k mnohým alergiám a intoleranciám, a nemusí byť zabezpečený dostatočný prísun energie. Pri dlhodobom podávaní nekvalitného krmiva môžu tiež nastať rôzne metabolické poruchy, ako napríklad mäknutie kostí. Hlavne pri mladých zvieratách môže nekvalitné krmivo spôsobiť deformácie končatín, na ktoré vás ale včas upozorní váš veterinár pri prehliadke. Neexistuje univerzálny vzorec na minimálny podiel mäsa v strave – tu sa treba riadiť fyzickou aktivitou a veľkosťou zvieraťa. Riaďte sa teda nasledovným pravidlom – čím väčšie zviera, tým vyšší podiel mäsa,“ upozorňuje veterinár s vyše 30 ročnou praxou Milan Kopčok.

2. Dôraz na živiny

Vysoko kvalitné krmivo pre domáce zvieratá musí obsahovať bohatý nutričný „kokteil“. Vysoký podiel nutričných látok v krmive sa dá zabezpečiť dvoma spôsobmi: prostredníctvom výživných látok, ktoré sa pridávajú ako prísady; alebo prostredníctvom potravín, ktoré obsahujú prirodzene sa vyskytujúce živiny.

Každá živina prispieva svojím vlastným spôsobom k zdraviu psov a mačiek. Tu je niekoľko zložiek, ktoré v krmivách hľadajte:

  • Vitamín D je základným vitamínom, ktorý je zodpovedný za ukladanie vápniku do kostí. Predovšetkým mačky zdržiavajúce sa celoročne v bytoch môžu trpieť nedostatkom tohto vitamínu,
  • Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny podporujú zdravú pokožku a srsť,
  • Vláknina je dôležitá pre všetky zvieratá a pomáha udržiavať zdravý tráviaci systém,
  • Komplex vitamínov B je nevyhnutný pre zdravie domácich zvierat. Vitamíny skupiny B spoločne podporujú správne fungovanie nervového a imunitného systému, pečene, svalov, a zabezpečujú zdravie pokožky, srsti a očí vášho miláčika,
  • Zinok hrá rozhodujúcu úlohu pri hojení rán, replikácii buniek, štruktúre a funkcii biologických membrán. Mnohé väčšie/veľké plemená psov môžu trpieť nedostatkom zinku v tele, a preto treba dbať na výber správneho krmiva na základe individuálnych potrieb zvieraťa.

Ak hľadáte vysoko kvalitné kompletné krmivo, vyskúšajte krmivá FINEVO, ktoré nájdete v projektových marketoch Hornbach. Vznikli v spolupráci s veterinármi a odborníkmi a sú formulované tak, aby zodpovedali individuálnym výživovým nárokom. FINEVO vsádza na vysoký podiel čerstvého a sušeného mäsa. Vysoko kvalitné oleje, zelenina, bobule a bylinky poskytujú navyše prírodné živiny a účinné látky.

3. Krmivá bez obilnín, umelých farbív a dochucovadiel

Čoraz častejšie sa alergie na potraviny vyskytujú nielen v našom ľudskom svete, ale aj u zvierat. Dôvodom zdravotných ťažkostí domácich zvierat bývajú prevažne obilniny, no problémy sa môžu vyskytnúť aj pri určitom druhu mäsa. V takýchto prípadoch je rozumné poradiť sa so svojim veterinárom.

 „Alergie na určitú potravinu sa môžu u zvierat objaviť až s odstupom času. Môžu sa prejaviť napríklad ako svrbenie, zvracanie, vypadávanie srsti, plešiny alebo horúce miesta. Častým dôvodom týchto problémov sú práve obilniny. Dnes už na trhu ale nájdete krmivá so špeciálnymi receptúrami bez pridaných obilnín, alebo krmivá s monoproteínom (jedným druhom bielkoviny), ktoré nebudú spôsobovať žiadne ťažkosti vášmu štvornohému kamarátovi,“ dodáva veterinár Milan Kopčok.

4. Krmivá bez GMO

Pojem GMO znamená geneticky modifikované organizmy, čo znamená, že zložky potravín boli geneticky upravené. Takto modifikované organizmy môžu spôsobiť zdravotné problémy či abnormálne správanie organizmu pri citlivých jedincoch. Ak máte obavy z GMO, hľadajte krmivá s označením bez GMO alebo krmivá s menej populárnymi zrnami (ako je jačmeň, ovos, proso a quinoa), u ktorých je menšia pravdepodobnosť, že budú upravené.

Krmivá FINEVO od spoločnosti Hornbach sú zárukou kvality a neobsahujú GMO, farbivá či cukry. Zloženie všetkých receptúr je verejne dostupné. Zásadne platí: čo je na obale, je tiež vo vnútri! Okrem vysoko kvalitných potravín obsiahnutých v krmive, sú pri výrobe krmív dodržiavané tiež potravinárske štandardy ISO Food Standards a HACCP Codex.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Zdroj foto: Hornbach /Finevo

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.