Kráľovstvo cukríkov, ktoré milujeme už celé generácie

História výroby cukroviniek v Holešove (Česká republika) siaha až do roku 1863. Do súčasnej továrne sa presunula o niekoľko rokov neskôr, v roku 1910. Ročne tu z výrobných pásov spolu zíde viac ako 16 000 ton cukríkov JOJO, Bonpari, Hašlerok, Lentiliek a ďalších. 

sfinx19

Časť mieri za hranice, z toho najviac do Veľkej Británie. Vo Sfinx pracuje v súčasnosti viac ako 400 zamestnancov. Továreň od roku 2015 neprodukuje žiadny odpad na skládku a kontinuálne tiež znižuje spotrebu vody a energií.

"Od Lentiliek cez Bonpari až po želé medvedíky JOJO. Továreň Sfinx je kráľovstvom všetkých najznámejších a najobľúbenejších cukríkov u nás. Nielenže patrí medzi najstaršie továrne na cukrovinky v Českej republike, ale je tiež najväčším výrobcom cukríkov v sortimente Nestlé. Vyrába a zásobuje cukríkmi náš i český trh a jej produkcia mieri napríklad aj do Veľkej Británie, Poľska či Ruska," hovorí Robert Kičina, tlačový hovorca spoločnosti Nestlé Slovensko.

Sladká tradícia v Holešove začala už v 19. storočí

V roku 1863 sa v malom meste na východnej Morave po prvýkrát šírila sladká vôňa cukroviniek z dielne Philipa Kneisla. Holešovická spoločnosť sa čoskoro stala centrom veľkovýroby cukríkov a cukroviniek. O pár rokov neskôr, v roku 1907, tu výroba už hrala všetkými farbami, v dražovacích kotloch uzrela svetlo sveta prvá várka Lentiliek. Čas plynul a výrobná dielňa už vo svojich skromných priestoroch nedokázala pokryť rastúci dopyt. V roku 1910 sa preto celá výroba presunula do modernej továrne do Všetul na okraji Holešova. Sladký sortiment sa začal pomaly rozširovať aj na čokoládové výrobky, kandizované a máčané ovocie a fondány. Závod Sfinx dostal meno podľa sôch sfíng, ktoré strážia vchod do sveta cukríkov dodnes. Už v 50. rokoch sa výroba špecializovala prevažne na tvrdé cukríky a Lentilky. V tej dobe Sfinx rozšíril svoju cukríkovú sieť do desiatok krajín sveta a export predstavoval až 30% z celkovej výroby. 90. roky sa niesli v duchu zmien aj pre továreň Sfinx, ktorá sa stala najväčším stredoeurópskym výrobcom cukríkov Nestlé.

Kráľovstvo cukríkov tak, ako ho poznáme dnes

Rovnako ako ostatné továrne Nestlé aj Sfinx neustále pracuje na inováciách vo výrobe tak, aby podporil záväzky týkajúce sa udržateľnosti spoločnosti a tiež prispôsobil výrobky želaniam svojich zákazníkov. V období 2007-2010 uskutočnil prechod celého portfólia cukríkov od umelých farbív výlučne k farbivám prírodného pôvodu. Zmena sa týkala celej rady cukríkov JOJO, Bonpari, Hašlerky, Lentilky a ďalších. Od minulého roka sa tu tiež vyrábajú cukríky JOJO Medvedíky so znížením obsahom cukru o 30%. 

Zároveň od roku 2015 Sfinx neprodukuje žiadny odpad na skládku, pretože je recyklovaný alebo energeticky ďalej využívaný. Závod tiež kontinuálne znižuje spotrebu vody a energie. V súčasnosti Sfinx vyrába veľmi pestrú paletu cukroviniek - cukríky, furé, lízanky, karamelky, lentilky a ďalšie dražé. Viac ako polovicu vyrobených cukroviniek tvoria želatínové cukríky. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.