KFC úplne skončilo s plastovými slamkami a taškami

Plast je všade. Je jedným z najpoužívanejších materiálov na svete. Vypuklým problémom sú jednorazovo používané plasty ako sú poháre, slamky, tašky, plastové taniere či rôzne obaly. 

slamky 19

Len plastových fliaš použijeme každý rok približne 480 biliónov! Podľa údajov z roku 2017 skončí každoročne v oceáne až 8 miliónov ton plastu a spôsobuje ekologickú katastrofu.Preto ekológovia alarmujú. Separovať už nestačí. Kľúčom je znížiť objem vyprodukovaného plastového odpadu. 

Len v USA ľudia denne vyhodia neuveriteľných 500 miliónov slamiek. Práve slamky patria k 10 predmetom, ktoré sa najčastejšie nachádzajú vo vode či sú pozbierané na plážach. Na Slovensku síce oceán nemáme, no mikroplasty, ktoré vznikajú rozkladaním plastového odpadu v slanej vode, sa dostanú až k nám. Obsahuje ich napríklad mäso morských rýb a živočíchov, ktoré bežne konzumujeme. Mikroplasty však už obsahuje aj voda v Dunaji, kam sa dostávajú z odpadových vôd.*

Sieť predajní s rýchlym občerstvením KFC sa rozhodla znížiť objem produkovaného plastového odpadu. Plastové tašky nahradili papierovými, ktoré sú biologicky rýchlo rozložiteľné a plastové slamky nahradia slamky vyrobené z cukrovej trstiny. Je to 100 % kompostovateľný a recyklovateľný materiál, ktorý sa veľmi rýchlo rozkladá. kompostovateľné slamky sú podľa Lucie Tóthovej, marketingovej manažérky  Queensway Restaurants Slovakia, pod ktorú značka KFC patrí, dvojnásobne drahšie ako ich plastová alternatíva. „Je pre nás ale dôležité znižovať objem plastového odpadu, ktorý produkujeme,“ dodáva.

*zdroj: https://euractiv.sk/section/komunalny-odpad/news/mikroplasty-objavili-vedci-uz-aj-v-dunaji/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.