Gastronomické trendy pre rok 2019

Ekológia, zdravé maškrtenie či čaje vo všetkých jeho podobách. Čo čaká gastronómiu v roku 2019? Najnovšie trendy zozbieral Vojto Artz, šéfkuchár METRO a prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov.

salmon avocado ceviche

Ekológia alebo Jedlo a dobro 

Svet čoraz viac hovorí o udržateľnosti, plytvanípotravinamiči plastoch. Toto všetko bude gastronómiu zaujímaťešte viac ako predtým. O ekológiu a šetrné zaobchádzanie s potravinami sa zaujímajú známe osobnostiaj „veľkéznačky“. Napríklad spoločnosť METRO Cash & Carry SR podpísala v decembri so Slovenským zväzom kuchárov a cukrárov Memorandum o napĺňaní princípov maximálnej využiteľnosti potravín, potravinovej solidarity a spoločnosti bez odpadov. K memorandu sa môžu pripojiť ďalší gastro špecialisti a ľudia rešpektujúci princípy zero waste. 

Zdravé maškrtenie či vedomá strava ako životný štýl 

Riasy, klíčky či kvety súužbežnou súčasťou jedál a nápojov. Spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú pôvod potravín a vôbec im nie je ľahostajný. Od výrobcov očakávajú transparentnosť v označovanízloženia produktov  a kvalitu výrobkov. Tieto trendy budú pokračovať.

Fermentácia alebo tzv. dobré baktérie 

Fermentovaný nápoj z čaju (kombucha), domáce malinovky či „craftové pivo“ si už našli svojich zákazníkov. Trend fermentácie sa bude rozširovať aj do vlastných jedál a ich prípravy, príkladom je zakysanka, kefír, kvasené uhorky, či na Slovensku veľmi obľúbená kvasená kapusta. Rozšíri sa konzumácia čo najmenej upravených surovín na tanieroch.

Bistro a street foodn a vysokej úrovni

Perfektné jedlá pripravené kulinárskymi majstrami, ale veľmi rýchlo, jednoducho konzumovateľné a cenovo dostupné (tempura, kebab, ázijské knedličky, kukuričné placky s rôznymi náplňami, a mnoho ďalšieho) si ešte viac posilnia svoje postavenie.

Nevšedné chute alebo pop-up večere

Nekonvenčné lokality, utajené menu a zaujímaví ľudia – trendom bude aj zážitková kuchyňa spríbehom na netradičných miestach.

V hlavnej úlohe čaj

Počas roku 2019 budú ľudia využívať všemožné typy zmesí, odrôd čaju, rôzne spôsoby ich prípravy, koktejly s čajom či napríklad čapovaný„Nitro tea“.

Z pohodlia domova do reštaurácie

Ľudia sa vrátia do podnikov. Už ich prestane baviť rozbaľovať plastové krabičky s jedlom, a to s ohľadom na našu planétu a trendy ,,zero waste´´či ,,less plastic“,a začnú si jedlo opäť vychutnávaťv reštaurácii. 

Mäso a to ostatné

Najviac sa bude hovoriť o vývoji „heme“ (špeciálna prísada). Tento produkt by sa mal staťodrazovým mostíkom na využívanie ekologických náhrad mäsa a bielkovín. Milovníci mäsa sa však nemusia obávaťa aj klasické mäso dostane patričný priestor – napríklad Bavette zo spodnej časti sviečkovej či Merlot cut alebo Vegas strip zramennej časti.

Z farmy priamo na stô

Tento trend nám kraľuje už od minulých rokov a farmárske produkty ako takéužnejakýčas dominujú všetkým trendom. Úplne najnovším trendom pre reštaurácie je vytváranie vlastných ,,poľnohospodárstiev´´, niektorési sami začínajú pestovať zeleninu a ovocie pre svoje menu. Dnes už mnohé majú vlastnú bylinkovú skalku či záhradku.

Vege si čoraz častejšie hovorí o svoje miesto 

O vege už bolo povedané dosť. Rok 2019 bude skôr rokom, kedy sa podniky viac zamerajú na samotnú skladbu menu. V niektorých podnikoch tvorí vegetariánske menu až polovicu všetkých jedál a stáva sa jeho základom. Presadzuje sa aj v degustačných menu a taktiežvo ,,fine-dining“ segmente, čiže v zážitkovej gastronómii.   

Globalizácia v kuchyni 

Pred pár rokmi prebehol Európou trend ázijskej a indickej kuchyne, no tento rok sa o slovo hlási ,,latinskoamerická kuchyňa´´. Veď kto by si nedal jedlá ako ceviche (pripravené z čerstvej surovej ryby), pisco sour (typický alkoholický koktejl) či arepas (pečivo z kukuricového cesta). 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.