Zaujímavosti pre milovníkov piva

Z Mezopotámie (4000 pred n. l.) pochádza najstaršia písomná zmienka o pive, v ktorej sa spomína jačmenné pivo. Manuál výroby piva z obdobia faraónov je o niečo mladší a datujú ho do roku 2000 pred n. l.. V súčasnosti existuje približne 5000 pivovarov, v ktorých sa vyrába okolo 15000 značiek piva. 

piva skupina18

Na našom území sa zachovala prvá zmienka o pivovaroch z roku 1080 v zakladacej listine Vyšehradskej kapituly. Spočiatku sa pivo varilo pre vlastnú potrebu doma a neskôr, od 13. storočia vznikali osobitné miestnosti na jeho výrobu. Pätnáste storočie prinieslo v českých zemiach vznik cechov, ktoré dohliadali na pravidlá a poriadok pri príprave piva. Právo variť pivo udeľoval panovník šľachte, kláštorom, mestám a obciam.

Nové pravidlá, lepšia kvalita

Za ďalší prelom v kvalite piva vďačíme českému sládkovi Poupětovi (druhá polovica 18.storočia), ktorý vďaka pozorovaniu a mnohoročným skúsenostiam povýšil výrobu piva na vedeckú úroveň. Určil presné prepočty a postupy výroby a zaviedol spodné kvasenie. Prvý cukromer na určenie tzv. "pivnej váhy" a stupňovitosť, priniesol pivovarnícky odborník českého pôvodu K. J. N. Balling. Prvé meštianské pivovary začali vznikať v 19. storočí v období priemyselnej revolúcie. V tomto období bol založený plzenský pivovar Prazdroj (1842) a Steinov pivovar v Bratislave (1870).

Pivovary na Slovensku v rokoch

- Vyhne 1473

- Ilava 1635

- Hlohovec 1722
- Bytča 1786

- Poprad 1812
- Košice 1857
- Michalovce 1867
- Martin 1893
- Nitra 1893

- Topoľčany 1958
- Rimavská Sobota 1966
- Hurbanovo 1967
- Veľký Šariš 1967
- Banská Bystrica 1971
- Trnava 1974

Viete, že...

...výčapné svetlé pivá: majú čisto sladovú chuť bez karamelizovanej alebo inej príchute a podľa stupňovitosti sú výrazne alebo menej výrazne, chmeľovo horké.
...po načapovaní sa má vytvoriť aspoň 3 cm vysoká pena, ktorá nesmie úplne zmiznúť v priebehu 5 minút.
... pri pití piva, každý dúšok zanecháva krúžok na pohári
... od piva sa vyžaduje, aby chuť bola typická, bez cudzej príchute a aby zodpovedala pivu daného typu.
... plzenský ležiak: má výraznú, ale príjemnú chmeľovú horkú chuť českobudejovický ležiak: má trochu horkastú chuť so špeciálnou vôňou
... hurbanovský ležiak: má trochu horkastú príjemnú výraznú chuť bratislavský ležiak: má mierne horkastú chuť
... výčapné tmavé pivá: majú čistú, sladkastú, sladovú chuť so slabou chmeľovou horkosťou.
... flekovské špeciálne tmavé: má výraznú karamelovú chuť so slabou chmeľovou horkosťou;
... hurbanovské tmavé pivo: má slabšiu chmeľovú príchuť.

Plechovkový pionier a inovátor

Pivovar v Hurbanove bol od začiatku výstavby v 60. rokoch minulého storočia plánovaný ako vzorová prevádzka, v ktorej sa bude variť to najlepšie pivo v Československu s ambíciou preraziť do sveta. Preto tu už v 70-tych rokoch spustili do prevádzky prvú linku na plnenie pivných plechoviek v bývalom východnom bloku. Ich cieľovou stanicou spočiatku bývali najmä československé veľvyslanectvá. Neskôr cestovala plechovka na vskutku zaujímavé miesta po celej planéte a dokonca aj aj za jej hranice. Pivo v plechovke si pribalili československí horolezci, ktorí sa v roku 1973 vybrali pokoriť vrchol Nanga-Parbat v Himalájach. Hurbanovské pivo sa v batohoch týchto drsných chlapíkov ocitlo aj na Mount Evereste a vrchole Makalu, či sa ním osviežovali na africkom Kilimandžáre. Na plachetnici moreplavca Richarda Konkolského doslova obišlo celý svet.

Najďalej sa plechovka dostala kamsi, kde sa nikdy predtým žiadne pivo neocitlo: na obežnú dráhu. V roku 1978 si ho pribalila misia Sojuz 29. Sovietski kozmonauti Kovaľjonok a Ivančevkov si tak vzali k srdcu slová svojho predchodcu z predchádzajúcej misie, Vladimíra Remeka, ktorému vo vesmíre chýbalo práve pivo. Opačným smerom – do hlbín – sa plechovka z Hurbanova vybrala ešte rok pred svojou misiou do vesmíru, keď ju vzali členovia našej potápačskej speleologickej výpravy pri Cejlóne.

hurbanovo 18

Novinka z hurbanovského pivovaru, Zlatý Bažant ’73 v 500 ml plechovke, je dostupná na pultoch predajní od začiatku januára 2018. Odporúčaná maloobchodná cena je 0,99 €.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.