Žuvačka

Napísal Simona Klérková, femme 08. november 2017

Gréci z antického Grécka žuvali živicu zo stromov , ktorá im napomáhala k sviežemu dychu a tiež pri problémoch so zažívaním. Mayovia v Strednej Amerike pred viac ako 1000 rokmi žuvali šťavu z gumovníka, na rozdiel od Indiánov v Novom Anglicku, ktorí žuvali miazgu zo smreku. 

buble gum 17

 

 Viete, že...

... Novousadlíci sa inšpirovaliIndiánmi a zberali stvrdnutú živicu, do ktorej pridávali včelí vosk.

... Prvým držiteľom  patentu na žuvačku (1869) bol William Finley Semple, ten ale nikdy žuvačky komerčne nevyrábal.

...  V roku 1848 sa začala vyrábať prvá žuvačka na obchodné účely  Johnom B. Curtisom a jeho bratom.

... V roku 1871 si nechal Thomas Adams patentovať stroj na výrobu žuvačky, aby mohol vyrábať väčšie množstvo. K vynálezu ho inšpiroval jeho zamestnávateľ, mexický politik António Lopez de Santa Anna. Ten s obľubou žuval prírodnú gumu. Preto sa Adams rozhodol vyrobiť lepšiu žuvaciu gumu. Pri prvom neúspešnom pokuse sa zameral na gumu, ktorú používali pri výrobe pneumatík. Potom ju skúsil vyrobiť z prírodnej gumy Chicle, ktorá sa do dnes používa pri výrobe žuvačiek a ďalších produktov. Ide o zmes z niekoľkých  druhov stromov rodu Manilkara.

... John Colgan, drogista z Kentucky, bol ďalším inovátorom, ktorý zlepšil chuť žuvacích gúm. V roku 1880 začal pridávať príchuť priamo do cukru a ten potom do šťavy.

... V roku 1892 sa objavuje na  trhu William Wrigley Jr. a jeho žuvačky "Wrigley", vďaka ktorým sa stáva pojmom. Oficiálne bola nová žuvacia guma uvedená na trh v roku 1911 v Spojených štátoch amerických..

... Významnou inováciou bolo zavedenie žuvačky bez cukru v 50-tych rokoch 20. storočia.

... V roku 2007 nastal obrovský prevrat keď britskí vedci z University of Bristol vynašli žuvačku, ktorá sa nelepí na predmety a je ľahko rozložiteľná.

Tip: Keď žuvačky, tak žuvačky Mentos Pure Fresh!

Ak milujete žuvacie cukríky Mentos, iste podskočíte od radosti nad tým, že Mentos prináša všetkým milovníkom sladkého aj sortiment žuvačiek. Chuť a potešenie Mentos tak môžu byť ešte intenzívnejšie a trvať ešte dlhšie! Žuvačky Mentos Pure Fresh sú bez cukru, s výťažkom zo zeleného čaju a vďaka jedinečnému guľatému tvaru s tekutým jadrom sa pohodlne uvelebia na jazyku – stačí zahryznúť a pustiť sa do žuvania! Ich chuť sa božsky rozplynie v ústach a ovládne každú vašu chuťovú bunku. Vďaka širokej rozmanitosti chutí Mentos Pure Fresh si každý príde na svoje. Kúpiť ich môžete v dvoch rôznych veľkostiach. Väčšie 60 g balenie si zoberte na cesty či položte na pracovný stôl. Ktorú z troch príchutí si vyberiete – Fresh Mint, Lime Mint či Cherry Mint? Nové 30 g balenie svojou veľkosťou a tvarom perfektne zapasuje do ruky, vrecka aj kabelky, a to v dvoch príchutiach – osviežujúcej Spearmint a v jemnejšom variante Bubble Fresh.

 mentos 1117

Mentos Pure Fresh 60 g kúpite v reťazcoch Tesco, Kaufland, Billa, Metro, COOP, CBA za odporúčanú cenu od 1,99 €. Mentos Pure Fresh 30 g sú dostupné v širokej distribúcii za odporúčanú cenu od 0,99 €. www.mentos.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.