Drevo krásne, ako príroda chcela

Ako je možné, že sa do dnešných dní zachovali trámové renesančné stropy v historických domoch, drevené pravoslávne kostolíky z obdobia stredoveku, ale drevené obloženie vášho domu po troch rokoch nepekne zošedivelo a popraskalo a navyše si na ňom začínajú pochutnávať škodcovia?  

Aby drevo dobre vyzeralo a najmä dlho vydržalo, je potrebné pravidelne sa oň  starať. Každá povrchová úprava totiž časom zostarne a bez nej to s drevom ide dole vodou. Základom dlhej životnosti a kvalitného vzhľadu dreva je prevencia a ochrana vhodným náterom.  

Drevo umiestnené v exteriéri možno ošetriť troma spôsobmi - lazúrou, farbou alebo olejom. Ktorú formu ochrany zvoliť, to záleží na druhu dreva a požadovanom výslednom efekte. "Pre ochranu mäkkého dreva (napr. jedľa, smrek, borovica, lipa) v exteriéri sú najvhodnejšie lazúry,“ vysvetľuje Monika Linghartová z Hornbachu. Ďalšou možnosťou je lakovanie – lak na drevenom povrchu vytvorí stabilná vrstva laku odolná voči poveternostným vplyvom. Lakovaný povrch je efektný avšak citlivý na poškodenie. Pokiaľ v ňom vznikne puklinka, do ktorej vnikne voda, drevo napučí a lak roztrhne. Lazúry a oleje oproti tomu vytvoria ochrannú vrstvu, ktorá zostáva difúzne otvorená. Lak na drevo sa preto hodí skôr pre nábytok v interiéri.

Lazúra

Lazúry na drevo sú silne pigmentované, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Existujú v klasických farebných odtieňoch, prípadne je možnosť dať si želaný odtieň namiešať na mieru. Čím je zafarbenie tmavšie, tým vyššia je ochrana pre UV žiarením. Lazúry, ktoré na dreve vytvoria film, silne odpudzujú vodu, preto sú ideálne pre rozmerovo stále konštrukčné časti, ako sú okná a dvere. "Hybridný lazúra na drevo Hornbach je zušľachtená polyuretánom a vďaka hybridnej technológii poskytuje drevu až sedemročnú ochranu," opisuje Monika Linghartová z Hornbachu a dodáva, že táto lazúra je extrémne vodoodpudivá s odperlovacím efektom. Náter sa neolupuje, nezlepuje a nevznikajú v ňom žiadne mikroskopické praskliny.

Oleje na drevo

Olej je vhodný na ošetrenie tvrdých druhov dreva (buk, javor, jelša, orech, gaštan). Chráni a ošetrujú drevo, ktoré je vďaka nemu odolné a možno ho viac zaťažiť. Napustenie olejom zdôrazní prírodný charakter dreva, jeho typická povrchová štruktúra ostane zachovaná. Vo vonkajších priestoroch však bezfarebný olej neposkytuje dostatočnú UV ochranu, preto sú oleje na drevo tónované pre rôzne typy dreva, napríklad teak alebo smrekovec. "Kvalitným výrobkom je napríklad Olej na drevo Hornbach Plus, ktorý je vyrobený na báze prírodných olejových zložiek, bez rozpúšťadiel. Neuzatvára póry, je priedušný a odpudzuje nečistoty a vodu. Drevo chráni proti vysúšaniu, minimalizuje praskanie a neodlupuje sa. Zdôrazňuje a optimálne obnovuje prirodzený tón dreva," odporúča Monika Linghartová z Hornbachu.

Obnovenie zašednutého povrchu dreva 

Ak je drevo zašednuté, existujú dve možnosti, ako ho obnoviť - čističom na drevo alebo obrúsením. Čistič na drevo sa nanáša štetcom a nechá sa pôsobiť po dobu približne hodiny. Drevo čistič vsiakne, čím sa obnoví jeho prirodzená krása. "V prípade, že miestami zostali sivé fľaky, naneste ďalší náter. Ak je všetko v poriadku, opláchnite drevo vodou. Nie je vôbec žiadny problém, keď sa rozhodnete tak urobiť pomocou záhradnej hadice alebo vysokotlakového čističa," radí M. Linghartová z Hornbachu. Pred ďalším postupom nechajte povrch uschnúť v tieni.

Druhým variantom obnovy je zbrúsenie dreva. Pred natieraním sa povrch dreva jemne prebrúsi, ideálne viacerými šmirgľami s rôznou zrnitosťou (začať traba tým s hrubším zrnom a pokračovať stále jemnejším) čím sa odstráni zašednutá vrchná vrstva. "Ak chcete ďalej pokračovať lazúrou, je nevyhnutné ošetriť drevo impregnáciou proti hubám a škodcom. Ak je drevo umiestnené v chránenom závetrí, stačí hladké povrchy natrieť raz a v reze dvakrát, "odporúča špecialistka z Hornbachu.

Ako ošetriť drevo v exteriéri

Na suchý a očistený povrch dreva naneste štetcom olej alebo lazúru. Prácu môže uľahčiť striekacia pištol Pattfield, s ktorou vďaka tlakovému postreku pohodlne a rovnomerne ošetríte plochu 1,5 m2za minútu. Prebytočný olej stačí zotrieť suchou handričkou. "Prebytočný olej je veľmi dôležité odstrániť, pretože inak môže dôjsť k tvorbe škvŕn," upozorňuje Monika Linghartová z Hornbachu. "Po prvom natretí sa narovnajú rozstrapkané drevené vlákna. Tieto je nutné strhnúť jemným brúsnym papierom so zrnitoťou 180. Ak tak neurobíte, budú sa jednotlivé vlákna ďalej trhať a hrozí narušenie ochrannej lazúry. Po úplnom zaschnutí treba naniesť ďalšiu vrstvu náteru, teraz už bez brúsenia,“ dodáva. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.