Vytlačiť túto stránku

V boji proti poškodeným vlasom

Napísal MK 02. január 2019

Mnoho žien sníva o vlasoch nielen hodvábnych na dotyk, ale aj zdravých a žiarivých na pohľad. Vďaka tipom od kaderníčky Anny Simoníkovej z Allure štúdia skoncujete raz a navždy s lámavými, suchými a poškodenými vlasmi. 

problem vlasy

Čo spôsobuje lámavosť vlasov?

Nielen UV a slnečné žiarenie, ktoré nám bolo minulý rok dopriate od apríla, porušuje väzby vo vnútri vlasu, ale aj soľ a chlórovaná voda majú rovnaký efekt a to, že porušujú vnútorné väzby a spôsobujú zaťaženie a poškodenie vlasu. „Ďalším faktorom spôsobujúci poškodenie vlasov je nadmerná vlhkosť, ktorá nielen že otvára kutikuly a póry, ale aj vystavuje kortex potencionálnemu poškodeniu a strate prirodzenej vlhkosti,“ dopĺňa kaderníčka. Mechanické vplyvy môžu poškodzovať dĺžku vlasov a spôsobovať štiepenie končekov. Chemické vplyvy ako je farbenie, zosvetľovanie, trvalá alebo narovnávanie majú vždy vplyv na štruktúru a kvalitu vlasov a vyvolávajú potrebu dodatočnej starostlivosti. 

Aj stravou viete ovplyvniť kvalitu vlasov

Vlasy sa skladajú z  chemických prvkov ako uhlík, kyslík, dusík, železo, zinok, jód, aminokyseliny, proteíny, lipidy a voda. „Vitamín A pomáha pri redukcii činnosti mazových žliaz, vitamín B obmedzuje vypadávanie vlasov, tvorbu lupín a hlavne poskytuje ochranu pred UV žiarením. Zinok vlasy posilňuje a bráni ich vysušeniu,“ upresňuje Anna Simoníková.Preto by sme mali tieto vitamíny zaradiť do nášho každodenného jedálneho lístku. Vitamín A je obsiahnutý napríklad v mlieku, syroch, mrkve, kapuste, broskyniach, marhuliach či rybách. Vitamín B nájdete v pivovarských kvasniciach, ryži, vaječnom žĺtku a obilninách. Zinok je obsiahnutý v hovädzom a bravčovom mäse, vajciach, syre, fazuli, tekvicových semienkach a orechoch. Vitamíny a minerály posilňujú vlasové korienky. Pozor, káva stimuluje produkciu mazu pri korienkoch vlasov, ktorý bohužiaľ, vedie k zvýšenej tvorbe lupín. 

Vyživujte svoje vlasy nielen zvnútra, ale aj vonku 

Nezabúdajte použiť pri každom umývaní vlasov kondicionér a minimálne raz v týždni masku či zábal. Vlasy tak získajú výživu a hydratáciu, prekrví sa vlasová pokožka a oživia sa vlasové cibuľky. Kondicionér udrží vaše vlasy hladké a pružné. Oplachový kondicionér aplikujte hlavne na zaťažované a suché končeky vlasov.Vlasové prípravky by ste mali voliť podľa stavu, typu a farby vašich vlasov, no tiež by sa mali medzi sebou dopĺňať. Práve preto je vhodné používať produkty, ktoré tvoria ucelený rad prispôsobený špecifickým potrebám vlasov. Niet pochýb, že vlasy musia byť zdravé, aby boli lesklé. Základné pravidlo podľa kaderníčky Anny Simoníkovej pre starostlivosť o dlhé vlasy znie: Nezaťažujte vlasy príliš veľkým množstvom  produktov v oblasti korienkov, intenzívnu starostlivosť venujte hlavne končekom. Takto dosiahnete nádherný objem bez zbytočného zaťaženia a zároveň predídete narušeniu končekov.

Chráňte vlasy pred teplom 

Dôležité je aj vysušenie vlasov. Časté fénovanie vlasy vysuší, je preto treba používať termoaktívne prípravky, ktoré vlasy chránia a dodávajú im lesk. Pri fénovaní je tiež dôležité nenastavovať najvyšší stupeň, aby vlasy nedostali teplotný šok. Horúci vzduch vlasy suší nerovnomerne a vlasy sa môžu prepaľovať.  Znížte teplotu fúkania na minimum. Ideálne je vysušiť mokré vlasy do uteráka, rozčesať a nechať ich voľne uschnúť. Okrem iného vašim vlasom pomôže, ak ich každých šesť týždňov podstrihnete.