Vykročte s krásnymi a zdravými nechtami

Mykóza trápi mnohé ženy aj mužov. Ide však nielen o estetický, ale aj zdravotný problém. Poradíme, ako ho liečiť. Nadchádzajúce mesiace už dovolia ukázať svoje chodidlá aj v sandáloch. Čo však, ak vám v tom bránia poškodené, zhrubnuté či zažltnuté nechty na nohách? 

sandals 1200x800

„Onychomykóza, teda pleseň na nechtoch je nielen estetický, ale aj zdravotný problém. Preto je včasná liečba a odstránenie pôvodu ochorenia veľmi dôležité,“ hovorí MUDr. Edita Kaiserová, dermatologička bratislavského Inštitútu zdravia a krásy FRAIS.

Hoci mnohí sa snažia toto ochorenie často liečiť vystrihovaním postihnutého nechta, výsledkom neodborného zásahu je neraz ranka a poškodenie nechtu a okolitej pokožky. Schovávanie nechtu s plesňou do uzavretej topánky či užívanie rôznych mastí bez odborného posúdenia však tiež k vyliečeniu nepomáha.

„V súčasnosti už pritom moderná medicína dokáže veľmi účinne a trvalo riešiť nechtovú mykózu či už na nohách, alebo rukách. A to bez potreby užívať antimykotiká, teda lieky na liečbu mykózy,“ konštatuje doktorka. Inštitút FRAIS používa ako jedno z mála zariadení na Slovensku revolučné laserové zariadenie FOX LASER, ktoré je jediným 100 % účinným riešením v liečbe plesne na nechtoch.

„Výhodou laserového ošetrenia je, že stopercentne zabíja nielen huby a plesne, ale napomáha aj trvalému vyliečeniu nechtu. Po zničení plesne už vyrastá zdravý necht,“ vysvetľuje doktorka Kaiserová. Zákrok je rýchly a ambulantný. Ošetrenie trvá približne 30 minút a nevyžaduje lokálne znecitlivenie. Nie je potrebná ani žiadna rekonvalescencia. Dokonca už na druhý deň môžete necht skrášliť lakom.

„Základom ošetrenia je absorpcia laserového žiarenia cez postihnuté nechtové lôžko až do biologického tkaniva, v ktorom sa nachádzajú cieľové patogény. Tieto sú zničené špeciálnym laserovým lúčom, ktorý ich zničí a tým pádom zničí aj všetky plesňové a mykotické zárodky, ktoré by mohli ochorenie opätovne vyvolať,“ vysvetľuje postup doktorka Kaiserová.

Efekt ošetrenia je trvalý, na rozdiel od rôznych mastí či krémov. Po ošetrení FOX laserom začne postupne vyrastať zdravý necht. Doba jeho rastu môže byť aj niekoľko mesiacov, a to v závislosti od rozsahu plesne. Liečba onychomykózy môže byť jednorazová, no najmä pri onychomykózach väčšieho rozsahu, teda pri pokročilejších štádiách, príp. postihnutí viacerých nechtov, sa pre dosiahnutie požadovaného výsledku odporúčajú minimálne tri sedenia v približne mesačných intervaloch.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.