Poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?

Nepríjemný telesný pach sa snažili eliminovať už starovekí Egypťania, využívajúc rôzne druhy korenia, citrusov či škoricu. V dnešnej dobe to máme našťastie omnoho ľahšie.

women librestock 1200x800

Stačí siahnuť po vhodnom antiperspirante alebo deodorante, ktoré sa stali súčasťou každodennej hygienickej rutiny väčšiny z nás. Málokto však vie, že princíp, na ktorom tieto výrobky fungujú, nie je rovnaký. Zistite, aký je medzi nimi rozdiel a ktorý z nich vám poskytne dokonalú ochranu.

Prečo sa vlastne potíme?

Potenie je prirodzená telesná funkcia, ktorej úlohou je ochrániť náš organizmus pred prehriatím.  Ľudské telo ale reaguje potením nielen na teplo a telesnú záťaž, ale taktiež na hormonálne zmeny, silné emócie či pikantné jedlá. Zloženie potu je individuálne. Základ je však vždy rovnaký. Až 98 % tvorí voda, zvyšok sú minerálne látky, aminokyseliny či močovina.

Smrdí pot?

Bolo by chybou myslieť si, že pot ako taký zapácha. Nepríjemný pach nevzniká potením, ale prítomnosťou baktérií v našom podpazuší. „Živnou pôdou baktérií sú bielkoviny a tuky obsiahnuté v pote produkovanom apokrinnými žľazami, ktoré sa nachádzajú v oblasti podpazušia, triesiel a v okolí bradaviek. K ich aktivácii dochádza až v období puberty, čo je tiež dôvodom, prečo zapotené dieťa nesmrdí. Už od útleho veku sú však aktívne ekrinné žľazy vylučujúce len vodnatý pot,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Lucia Jarešová.

Ako funguje deodorant?

Základný rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom je ten, že súčasťou deodorantu nie je žiadna zložka, ktorá by pomáhala zastaviť potenie. Deodoranty iba neutralizujú zápach. Pokiaľ sú parfumované, tak ho navyše aj prekrývajú. Zjednodušene povedané, deodorant vám síce pomôže predísť nelichotivému zápachu, ale prepoteným  škvrnám pod pazuchami nezabráni.

Ako funguje antiperspirant?

Antiperspirant na rozdiel od deodorantu napomáha znižovať tvorbu potu. Jeho súčasťou sú hliníkové soli, meniace sa na povrchu pokožky na gél, ktorý dokáže zablokovať potné žľazy. Výsledkom tohto procesu je redukcia vylúčeného potu. Rovnako ako deodoranty môžu byť antiperspiranty obohatené o vonné látky. Antiperspirant Rexona Active Shield Fresh navyše disponuje patentovanou technológiou Montionsense, vďaka ktorej kapsule obsahujúce vonnú arómu praskajú pri pohybe a uvoľňujú vôňu v závislosti na miere fyzickej aktivity. Platí tu úmera, že čím viac sa hýbete, tým intenzívnejšie sa aróma uvoľňuje. Počas dňa sa vďaka tomu nezapotíte a uchováte si sviežu vôňu.

Zdroj foto: librestock 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.