Z histórie kozmetiky II.

Stredovek bol ovplyvnený kresťanskými doktrínami, ktoré nabádali k prejavom pobožnosti a skromnosti.


Toto všetko sa prejavilo aj na kozmetických zvyklostiach po páde rímskej ríše a nástupom „ temného obdobia“, ako sa označuje obdobie raného stredoveku, zhruba od konca 9. storočia do začiatku 11. Storočia.

Po zániku Západorímskej ríše nastáva obdobie neistoty, nefungovala už pevná rímska vláda, ktorá udržiava poriadok a obchod, následkom čoho dochádza k úpadku, neistote a k zmene hodnôt. Nástupom kresťanstva sa do popredia dostávajú hlavne duchovné hodnoty.  Odsudzuje sa márnivosť, medzi ktoré patria aj estetické návyky žien, ale aj mužov.

Spoločné kúpele, ktoré boli tak obľúbené v antickom svete, boli teraz považované za hniezda promiskuity a zdroj rôznych epidémií. Avšak ženský inštinkt ženám radil inak.  Dobre si uvedomovali, že muža  si nepodmania iba zbožnosťou a múdrosťou, ale aj pekným vzhľadom a zdravým vyžarovaním.

V stredoveku prevládal ideál krásy, ktorý reprezentoval severský typ so svetlou pleťou, modrými očami a blond vlasmi, ako to šírili stredovekí trubadúri. Po križiackych výpravách sa zintenzívnil obchod z Východu, a znovu boli k dispozícii rôzne vonné mastičky a parfumy.

V súčasnosti čerpáme informácie o stredovekej kozmetike z historického prameňa, tzv. pojednania z 11. storočia „De Ornatum Mulierum“ (Kozmetika pre ženy) od  Trotula De Ruggiero, ktorý učil na lekárskej škole v Salerne  a venoval sa kráse a hygiene ženy. Táto práca obsahuje tipy, recepty a informácie všetkého druhu ako pestovať krásu a dokonca, ako vyliečiť niektoré kožné ochorenia (lupienka, ekzémy...).


Autor učí ženy ako napríklad skryť vrásky, odstrániť opuchy z tváre a očí, venuje sa aj depilácii tela, odstráneniu škvŕn na tele a zosvetleniu pokožky, zubnej hygiene, ako liečiť popraskané pery a zápal ďasien.

Poskytuje tiež pokyny na prípravu a používanie masti a byliniek na tvár i vlasy, ako aj odporúčania pre lepšiu kondíciu pomocou parných kúpeľov a masáži.

V druhej časti pojednania sú kapitoly, ktoré obsahujú konkrétne recepty a prísady a dávkovanie, postupy prípravy, spôsoby aplikácie a očakávané výsledky.

V stredovekých kozmetických výrobkoch bolo oveľa viac  tuku, boli to najmä maste, ktoré sa pripravovali zo živočíšnych tukov. Moderné kozmetika namiesto toho používa emulzie na krémy, mlieka a séra. Odstraňovanie chĺpkov navrhoval na fyzikálnom základe pomocou arabskej gumy, tmelu a pastu na báze medu, podobne, ako to aj dnes poznáme. Základ kozmetických mastí a vôd tvorili liečivé bylinky šalvia, ligurček, levandula, ružova, citrón, med či vajcia.

Ligurček obsahuje významný podiel kyseliny trieslovej, ktorá patrí do kategórie alfa-hydroxy kyseliny, rovnako ako aj kyselina glykolová, ktoré sú dnes široko používane pre svoju schopnosť odstraňovať zrohovatenú kožu, hydrátovať pokožku a redukovať pigment.

Citrón vďaka prítomnosti kyseliny askorbovej a vitamínu C hrá dôležitú úlohu ako "antioxidant proti voľným radikálom“, ktorý je zodpovedný za bunkové starnutie.

Strukoviny, najmä fazuľa, boli hojne používané v minulosti do krémov proti starnutiu, vďaka fosfolipidom, ktoré pomáhajú pokožku hydratovať a chránia ju pred vysušovaním.

Na druhej strane sa často používali aj zdraviu škodlivé zložky ako je olovo a ortuť. Mnohé recepty a odporúčania uvedené v„De Ornatum Mulierum“ boli skutočne bizarné, ktoré si dnes neviem ani predstaviť, ale niektoré zložky a postupy sú dodnes platné.


Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.