7 zaujímavých faktov o masážach a masírovaní

Dobrá masáž môže byť blahodarnou skúsenosťou. Podobne na vás možno zapôsobí aj tento článok, v ktorom vás radi prevedieme históriou a zaujímavosťami z voňavého sveta masáži, ktorý je plný relaxu.

relax masaz18

• Najstarší známy dôkaz o nejakej forme masáže pochádza z hrobu egyptského faraóna Akmanthora. Ide o maľbu na stene, ktorej vznik sa datuje do roku 2330 pred n.l. Výjav, podľa všetkého, zobrazuje druh reflexnej masáže rúk a chodidiel.

• Isté masérske princípy sa nezmenili, no postupom rokov zaznamenalo masérske odvetvie aj mnoho noviniek a objavov. Európsky patentový úrad údajne zaznamenáva takmer 45 000 patentovaných masážnych prístrojov a zariadení.

• V roku 2014 si dalo na pláži Sanur na exotickom ostrove Bali „dostaveníčko“ 1000 masérov, ktorí svoje masážne oleje a masérske zručnosti zdarma aplikovali na tisícke šťastných dobrovoľníkov. Išlo o svetový rekord, ktorý sa zapísal aj do Guinessovej knihy rekordov.

• O slepých maséroch sa povráva, že umenie masáže ovládajú dokonalejšie ako vidiaci. Možno aj kvôli tomu, že strata zraku posilňuje ich ostatné zmysli. Napríklad také dotykové receptory: na koži ich má človek asi 5 miliónov, no až 3 tisíc sa nachádza na konci prsta!

• Zdravý dotyk akéhokoľvek druhu pomáha znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. A 60 minút masáže, ktorú podporia masážne sviečky, má na ľudské telo podobne blahodarný dopad ako 7 až 8 hodín spánku.

• Masáž chodidiel je podceňovaná, no má celý rad pozitívnych účinkov. Napomáha prekrvovaniu organizmu, redukuje stres a napätie, pôsobí ako prevencia pred zraneniami nôh a dokonca pomáha aj v intímnej oblasti. Sexuálna masáž nôh je pre niektoré páry super predohrou a spúšťačom sexuálneho vzrušenia.

• Pravidelná masáž môže vášmu zdraviu prospieť celkom nevídaným spôsobom. Ak chodíte stále k rovnakému masérovi a ten je dosť pozorný, môže spozorovať zmeny na vašej pokožke aj na miestach, na ktoré si bežne nevidíte (kríže, oblasť pod kolenami a pod.).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.