Kolagén: Bielkovina mladosti lepšia ako botox

Napísal Trumpeter 16. január 2020

 Môžeme sa sťažovať na rôzne nespravodlivosti, no pokiaľ ide o kolagén, príroda je rovnako (ne)spravodlivá ku všetkým. Najskôr ho naše telo produkuje neúrekom, no už niekedy okolo dvadsaťpäťky sa jeho výroba spomalí a po štyridsiatke sa netvorí takmer žiaden.

woman_skin20

Kolagén je telu prirodzená bielkovina, ktorá je základnou stavebnou látkou všetkých podporných tkanív. Povedané ľudskou rečou, tvorí kosti, svaly, kĺby, šľachy, ale aj kožu, väzivá, chrupavky, ďasná... V tele takmer niet miesta, kde by sa nenachádzal. Až 30 % zo všetkých bielkovín v tele – a že je ich neúrekom – tvorí kolagén. Vďaka nemu najskôr rastieme  do krásy a sily, naše telá sú pružné, ohybné, takmer dokonalé. A potom to príde. Dielo prírody je hotové – vyrástli sme a dospeli a kolagénu začne ubúdať. Mohlo by nám to byť úplne jedno, keby jeho úbytok nebol taký nepríjemný. Veď sa prejaví na zdraví aj na vzhľade!

Postupne kĺbom a svalom chýba výživa, zhoršuje sa ich pohyblivosť. A nielen to. Nie nadarmo sa kolagén označuje ako bielkovina mladosti. Ak ho máme nedostatok, telo stráca elasticitu, vädne, vráskavie, o slovo sa prihlásia bolesti kĺbov, možno až artróza, výnimkou nie je ani nepekná celulitída, suché, krehké a lámavé vlasy a nechty... Jednoducho, samé problémy.

Čo s tým?

Máme dve možnosti: zmieriť sa s daným stavom alebo kolagén telu dodávať. Prvá možnosť je dosť nezodpovedná najmä s ohľadom na zdravie. Druhá je zas náročná vo výbere produktov. Kolagén sa nachádza v niektorých potravinách a v celom spektre kozmetických alebo farmaceutických výrobkov. Nie je problém zadovážiť si nejaký kolagénový krém či gél. Odborníci sú však dosť skeptickí pri šanciach, ako sa kolagén z pokožky dostane do tela. Oveľa výraznejší efekt má kolagén, ktorý prehltneme, teda ho dostaneme priamo dovnútra tela. Optimal Collagen od spoločnosti Pharma MKL je tekutý kolagén vo forme peptidov, unikátny v tom, že obsahuje hydrolyzovaný rybí kolagén, ktorý dokáže ľudské telo rýchlo a bezpečne vstrebať. Hurá, zase má kolagén, vracia sa doň sila doslova od hlavy po päty. Do svalov, kĺbov, do pokožky, vlasov a nechtov. Dokonca podporuje správne fungovanie imunitného systému. Ďalším príjemným účinkom Optimal Collagenu je, že v tele „nakopne“ produkciu vlastného kolagénu, takže ho bude ešte viac. Starnutie a s ním spojené nepríjemnosti sa úplne zastaviť nedajú, ale aj vďaka kolagénu ich možno spomaliť.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.