Vytlačiť túto stránku

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o transplantácii vlasov

Napísal TS KS 25. november 2019

Aj vy ste sa prichytili, ako stojíte pred zrkadlom s kefou plnou vlasov a slzami na krajíčku? Nie je dôvod panikáriť. V tomto ročnom období je to normálne. Funkciou vlasov je okrem iných udržiavanie telesného tepla, preto o období letných horúčav vlasy začnú padať masívnejšie a tento proces pokračuje aj v jeseni. 

problem_vlasy

Ak vám denne vypadne 50 – 100 vlasov, je to bežný štandard, pretože vlas prechádza rastovým cyklom, v určitej jeho fáze vypadáva a po čase začne opäť rásť. Spozornieť by ste mali, keď dochádza k trvalého úbytku vlasov. To znamená, že vlasy padajú masívne a začínajú sa tvoriť riedke miesta či lysiny. Je to signál odumierania vlasových cibuliek, napríklad z dôvodu vážneho ochorenia, zvýšenej citlivosti vlasových cibuliek na testosterón, či nestabilnej hladiny hormónov počas tehotenstva alebo menopauzy u žien. 

shutterstock_4_dropovic

Pri trvalej strate vlasov je jediným dlhodobým riešením obnovenia vlasového porastu tranplantácia vlasových folikulov. Samotné slovo transplantácia možno nemá najpríjemnejšie konotácie, no jedná sa o bežný zákrok, aj keď, ľudia sa ním bežne nepochvália. 

Na delikátne otázky súvisiace s transplantáciou vlasov odpovedal MUDr. Ján Popovič z Inštitútu Dr. Popoviča: 

1.     Musím si kvôli transplantácii dať oholiť celú hlavu?

Kedysi to bolo nutné, čo zle znášali najmä ženy, ktoré sa rozhodli pre transplantáciu. Pokrokové kliniky používajú technológie, umožňujúcou implantovať štepy medzi existujúce vlasy, teda bez oholenia.  Oholí sa len malá časť darcovskej zóny, pričom sa táto časť po vybratí vlasových štepov prekryje vlasmi vyrastajúcimi nad ňou, takže to nie je nič drastické. 

2.     Je pravda, že implantované vlasy po transplantácii vypadnú?

Je pravda, že väčšina implantovaných vlasov obvykle v priebehu 2-3 týždňov vypadne. Korienok však ostáva v zamši a o 2-3 mesiace z neho vyrastať nové vlasy. Celý proces si teda vyžaduje trochu trpezlivosti. Výsledný efekt je možné očakávať o 10 -12 mesiacov od transplantácie. Nové vlasy však už nevypadnú, sú trvalé.  Je to preto, že v darcovskej zóne, odkiaľ sa transplantované štepy vyberajú, vlasové cibuľky nie sú citlivé na testosterón. Táto citlivosť je totiž veľmi častou príčinou padania vlasov v iných častiach hlavy, či u mužov alebo žien v období menopauzy.  

3.     Je zákrok bolestivý?

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze, pričom anestetikum aplikujeme ultratenkou ihlou, takže bolesť je naozaj veľmi mierna. 

4.     Ostanú po zákroku jazvy?

Pri výbere vlasových štepov a takisto  pri ich implantácii používame ultratenké ihly s priemerom menším ako 1 mm. Pokožka takúto jemnú ranku dokáže úplne vyhojiť, zákrok preto nezanecháva žiadne jazvy.

5.     Bude viditeľné, že mám transplantované vlasy?

Pri kvalitne vykonanej transplantácii sa nové ovlasenie vôbec neodlišuje od toho pôvodného/prirodzeného. Preto je veľmi dôležité transplantovať vlasové folikuly pod správnym uhlom, aby mali nové vlasy prirodzený sklon rastu a „netrčali“ z hlavy. To je veľká výhoda manuálnej transplantácie oproti v súčasnosti prezentovanej robotickej tranplantácii vlasov. Citlivá ruka lekára totiž dokáže umiestniť vlasové cibuľky do pokožky tak, aby nové ovlasenie pôsobilo čo najprirodzenejšie. To robot dokáže len veľmi ťažko, respektíve vôbec. 

6.     V akom veku už transplantácia vlasov nie je vhodná?

Pre transplantáciu vlasov nie je vekové obmedzenie. Tým však môže byť niektoré z ochorení vyskytujúce sa vo vyššom veku.

7.     Aké sú riziká?

Odborne vykonaná transplantácia vlasov je úplne bez rizika.

8.     Ako dlho trvá zákrok?

Dĺžka zákroku závisí od toho, aký počet vlasových štepov sa chystáme transplantovať. Ak je ich niekoľko tisíc, môže byť zákrok dokonca rozdelený do viacero dní.  V rámci jedného dňa sa zákrok nevykonáva dlhšie ako 8 hodín vrátane prestávok.  

9.     Je možné transplantovať aj iné telesné ochlpenie, napríklad obočie? 

Áno, samozrejme, s touto metódou je možné podľa želania vyplniť tvar obočia, či dosiahnuť plnú bradu u mužov. 

V prípade, že máte ďaľšie otázky, využite non-stop konzultácie on-line alebo si dohodnite bezplatnú osobnú konzultáciu na www.drpopovic.sk