Prečo na jeseň „pĺzneme“

„Nikdy nedovoľte, aby ste oplešateli. Najhoršia vec, ktorá sa mužovi môže stať, je plešina,“ neodpustil si poznámku na margo straty vlasov 45. americký prezident .* Náš názor je, že sa stávajú aj horšie veci, no s istotou môžeme povedať, že masívne vypadávanie vlasov na zdravom sebavedomí nikomu nepridá. 

problem vlasy

O tom, že vlas má určité fázy rastu a vlasy sa pravidelne obmieňajú, už väčšina z nás tiež počula. Prečo ale vlasy padajú vo zvýšenej miere práve na jeseň? Teóriu, že medzi ročným obdobím a mierou vypadávania vlasov môže existovať súvislosť, potvrdzuje aj vedecká štúdia z minulého roku.

Štúdia s názvom Sezónnosť straty vlasov: časová analýza dát z Google Trends 2004 – 2017, ktorú publikoval British Journal of Dermatology v októbri 2017 preukázala, že podobné vyhľadávania sa najintenzívnejšie objavovali v období leta a jesene. Výsledky vyhľadávania týkajúceho sa vypadávania vlasov boli najintenzívnejšie v lete, a to na obidvoch pologuliach po celom svete. Najnižšia miera vyhľadávania, bola najnižšia počas jarných mesiacov. 


"Hoci s vypadávaním vlasov je spájaná teplota ovzdušia, je pravdepodobné, že existujú iné faktory, ako napríklad UV index, ktoré môžu pomôcť vysvetliť vzťah medzi ročným obdobím a vypadávaním vlasov," uvádza hlavný autor štúdie Dr. Shawn Kwatra, dermatológ z Univerzity Johna Hopkinsa v americkom štáte Maryland. UV index sa vzťahuje k intenzite ultrafialového žiarenia. Je teda možné, že UV žiarenie môže ovplyvniť vypadávanie vlasov. 

Nemusíte však podliehať panike. Ak stratíte približne 50 – 100 vlasov za deň (môže sa zdať veľa), vedzte, že ide o fyziologicky jav. Vlasy majú totiž svoj časovo limitovaný život, korý trvá cca 4-6 rokov. Počas tohoto obdobia prechádzajú 4 fázami životného cyklu. Posledná fáza sa nazýva telogén. Vlasy už nerastú, stagnujú a napokon vypadávajú.

Na pokožke hlavy sa nachádza asi 100 tisíc folikulov a z každého folikulu vyrastá 3-5 vlasov. Vďaka tomu, že každý vlas je v inej fáze životného cyklu, nevypadávajú naraz ale jednotlivo, čo umožňuje kontinuálnu obmenu vlasov bez toho, aby sme to spozorovali.

Výskumy tiež dokazujú, že v lete a na jeseň je počet vlasov, nachádzajúcich sa v telogénnej fáze najvyšší. Naopak počet vlasov, nachádzajúcich sa v telogénnej fáze, je najvyšší v zime.

Zdravé vlasy sa teda fyziologicky neustále obmieňajú. Podmienkou pre ich prirodzený rast a obmenu je zdravý životný štýl. Veľký význam má i strava, ktorá musí obsahovať všetky látky, potrebné pre rast vlasov. Popri bielkovinách sem patria najmä vitamíny skupiny B a minerály, medzi ktorými dominuje zinok a selén.

Sú však i stavy, kedy je vypadávanie vlasov nadmerné. Môže ísť o prechodný jav, spôsobený rôznymi ochoreniami alebo jav trvalý, kedy sa uplatňujú dedičné faktory. V takýchto prípadoch vitamíny a najrôznejšie doplnky stravy nepomôžu. Je potrebné odstrániť príčinu a folikuly, z ktorých vlasy vyrastajú, sa obvykle spamätajú. Ak sú však zničené, pomôže len transplantácia vlasov.

V týchto prípadoch je vhodné obrátiť na sa odborníkov, ktorí sa transplantácii vlasov venujú profesionálne. 

Trendom v transplantácii vlasov je FUE (Follicula Unit extraction) metóda. Ide o minimálne invazívnu, ktorá sa vykonáva v lokálnej anestéze. Je preto nebolestivá s výbornými výsledkami.

Viac informácii o metóde FUE nájdete na www.drpopovic.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.