Bolí vás sex? Môžete mať suchú pošvu

U väčšiny žien medzi 45. a 55. rokom života dochádza k menopauze. Prechod, čiže klimaktérium, je obdobie, kedy fyziologicky dochádza k poklesu funkcie vaječníkov a následne k zmenám v celom organizme ženy, čo sa prejavuje fyzickými aj psychickými zmenami. 

ilu intim1200x800

Jedným z veľkých a málo diskutovaných problémov žien v období klimaktéria je aj vaginálna atrofia (stenčenie sliznice), ktorá postihuje až 50 % žien po menopauze a spôsobuje ženám veľké nepohodlie. Suchá pošva môže dokonca spôsobiť úplné odmietanie sexuálneho styku. Žiť kvalitný intímny život sa ale dá aj v období klimaktéria!

Klimaktérium – nová etapa  života ženy

Klimaktérium predstavuje zásah do celej fyziológie organizmu ženy. Zatiaľ čo niektoré ženy prejdú týmto obdobím bez akýchkoľvek problémov, u iných sa môže nakopiť celý rad príznakov, od telesných až po tie psychické. Klimaktérium je nenávratný prechod ženy z plodného obdobia do neplodného. Dochádza počas neho k zmenám v pomere jednotlivých pohlavných hormónov pochádzajúcich z vaječníkov, v dôsledku ich postupných morfologických zmien. Znižujúce sa hladiny estrogénov vedú postupne k porušeniu riadenia menštruačného cyklu a k neschopnosti ovplyvňovať zmenu sliznice maternice, ku ktorej dochádza počas menštruačného cyklu. Priemerná žena má viac ako 2 milióny vajíčok. Keď žena pohlavne dospeje, začne menštruovať. Za život dostane žena menštruáciu asi  500-krát. Pri menopauze je počet vajíčok zhruba 10 – 15 tisíc. Priemerný vek, kedy väčšina žien dostáva poslednú menštruáciu je 51 rokov.

Obávaná menopauza

Približne štyri roky pred menopauzou začínajú symptómy, ktorých sa väčšina žien desí. Ide o nepravidelnú menštruáciu, návaly tepla, ktoré súvisia s potením najmä v noci, zmeny nálady, poruchy menštruačného cyklu  a správania sa. Návaly a nočné potenie majú cievny pôvod a vyskytujú sa u väčšiny žien. Častokrát sú spojené so zvýšenou pulzovou frekvenciou a pocitom búšenia srdca. Predpokladá sa, že sú dôsledkom nedostatku estrogénov pôsobiacich na špecifické centrá v mozgu. Tieto klimakterické ťažkosti sa objavia v prvých mesiacoch po menopauze. Návaly tepla sú najtypickejším klimakterickým symptómom, ktoré udáva až 80 % žien. Pocit horúčavy v hornej časti tela je spojený so začervenaním a zrýchlením srdcového rytmu. Až tretina žien máva návaly tepla až 10-krát za deň. Návaly tepla vrcholia rok po menopauze, no  v 50 % prípadov ich ženy pociťujú 4 roky a v 10 % prípadov až 8 rokov. Rok po menopauze nastáva ďalšie obdobie, ktoré označujeme ako postmenopauza. V tomto období prežije žena takmer tretinu svojho života.

Suchá pošva a Vaginálna atrofia

Pošva je pohlavný orgán, ktorý je značne ovplyvňovaný hladinou ženského hormónu estrogénu v krvi, prípadne v sliznici a v podslizničnej vrstve steny pošvy. Približne 10 až 40 % postmenopauzálnych žien trpí symptómami vaginálnej atrofie spôsobenú zastavením tvorby estrogénu vaječníkmi. Prejavuje sa pálením, svrbením a zníženou sekréciou pošvy. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje a zužuje a  postupne stráca svoju elasticitu a lubrikačné vlastnosti. Bežne sa pri sexuálnom vzrušení tvorí v pošve viac sekrétu, aby sa uľahčil priebeh sexuálneho styku. Ak tvorba pošvového sekrétu nie je dostatočná, styk býva bolestivý a môžu vzniknúť malé ranky na sliznici pošvy. V dôsledku atrofie pošvovej sliznice ženy potom udávajú rozličné symptómy, ktoré môžu byť spojené s vaginálnym výtokom šedavej farby, nepríjemným zápachom, ťažkosťami pri pohlavnom styku, podráždením a pálením pošvy. Po menopauze sa stenčí pošvová sliznica tak, že má menej vrstiev, čím ubúda množstvo glykogénu a to má za následok vymiznutie laktobacila. Dôsledkom toho nie je produkovaná kyselina mliečna, pomocou ktorej sa udržiavalo kyslé pH v pošve. Pokles kyslosti pH v pošve vedie ku zmene pošvovej mikroflóry, čo podporuje opakované infekcie pošvy. Stav relatívneho nedostatku estrogénov s rozvojom pošvovej atrofie sa môže objaviť nielen u žien po prechode, ale prekvapujúco i v reprodukčnom veku – u dojčiacich žien, užívateliek antikoncepcie a pri chemo alebo rádioterapii. Pošvová atrofia sa prejavuje súborom ťažkostí a označuje sa ako atrofická vaginitída. Prejavuje sa pošvovým diskomfortom spočívajúcom predovšetkým v pocite pálenia, ktoré môže byť  v pokoji, ale zhoršuje sa počas a po pohlavnom styku. Pre mnohé ženy to znamená odmietanie sexuálneho života až jeho úplnú absenciu. Vaginálna atrofia významne ovplyvňuje kvalitu života a vo väčšine prípadov vyžaduje liečbu. Napriek tomu vyhľadá odbornú pomoc iba jedna zo štyroch žien so symptómami vaginálnej atrofie, ktoré sa za svoje ťažkosti hanbia. Vaginálny gél HYDROfemin  bez farby a zápachu s dvomi účinnými zložkami, ktorými sú kyselina mliečna a kyselina hyalurónová môžu pomôcť pri problémoch suchého vaginálneho prostredia, ochrániť tkanivá a obnoviť prirodzené fyziologické podmienky vaginálnej sliznice po gynekologických operáciách. Taktiež môže zmierniť príznaky vaginálnej atrofie ako je svrbenie, pálenie, opuch, začervenanie, abnormálny výtok, pocit bolesti alebo ťažkosti pri pohlavnom styku. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela. Vytvára ochrannú  bariéru, ktorá zvlhčuje, chráni, zabraňuje  prenikaniu a rast patogénnej flóry, urýchľuje prirodzený proces hojenia, urýchľuje regeneráciu poškodenej sliznice a podporuje prirodzené protizápalové procesy. Kyselina mliečna zase vytvára potrebné, prirodzene kyslé prostredie v pošve, a tak udržiava mikrobiálnu rovnováhu a zabraňuje šíreniu patogénnych baktérií.

Suchá pošva = Bolestivý sex

Nie každá žena prežíva menopauzu rovnako. V čase menopauzy má takmer polovica všetkých žien nejaký druh problémov týkajúcich sa suchosti a svrbenia pošvy. Už predtým ako dôjde k výraznému poklesu hladín estogénov, niektoré ženy si môžu na sebe všimnúť, že počas pohlavného styku vytvárajú menej maziva a ťažšie sa pohlavne vzrušia. Tento fakt môžu pripisovať „únave“ a strate záujmu partnera, ale sliznice pohlavných orgánov sa začínajú skutočne výrazne meniť. Po tom ako začne hladina estrogénov klesať, sliznica pošvy sa stáva tenšou, suchšou a menej alestickou. Tieto prejavy sú priamym následkom zníženého krvného prietoku. Estrogén zvyšuje veľkosť a ohybnosť krvných ciev. So zníženým prísunom estrogénu sa krvné zásobenie zmenšuje a bunky vaginálnej steny sa stenšujú, vysychajú a sú náchylnejšie na svrbenie a podráždenie. Tkanivo pošvy je závislé od estrogénov a za ich neprítomnosti sa jeho povrchová vrstva stenčí alebo dokonca úplne vymizne.  Proti suchej pošve pomáha profylaxia, teda súhrn opatrení chrániacich pred chorobami. „Pomáha pohlavný styk. Ženy, ktoré sú pohlavne aktívne majú menej často prejavy vulvovaginálnej atrofie ako ženy, ktoré nie sú pohlavne aktívne. Hlavne, keď tie príznaky nie sú výrazné a ani klinické vyšetrenie neodhalilo vulvogavinálnu atrofiu, ale oni sa na niečo sťažujú, odporúča sa lubrikácia,“ vysvetľuje MUDr. Mikuláš Redecha PhD.  Tkanivo je pri pohlavnom styku namáhané a náchylnejšie na poškodenie, ak sa nepoužije lubrikácia. Ak nie je lubrikácia dostačujúca, pohlavný styk môže viesť k podráždeniu a môže ho sprevádzať aj bolesť a krvácanie po styku.  Ak sa suchá pošva nelieči, časom môže atrofia - stenčenie a vyschnutie pošvovej steny, viesť až k úplnému odmietaniu sexuálneho styku tzv. chronickej sexuálnej dysfunkcii a nepríjemným pocitom v oblasti pošvy.

Vaginizmus

Vaginizmus je sexuálna porucha a znamená stav neovládateľného kŕčovitého a často bolestivého stiahnutia svalov panvového dna do tej miery, že znemožňuje pohlavný styk. Trpí ním okolo 5 percent žien. Táto reakcia obranným reflexom a svoj pôvod má najčastejšie v psychike. Príčiny vaginizmu môžu byť rôzne a môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas života ženy (teda nemusí to byť hneď od prvých sexuálnych skúseností). Vaginizmus sa v dnešnej dobe dá pomerne dobre liečiť. V prvom rade treba zistiť skutočnú príčinu problému. Žena, ktorá má podozrenie, že by sa jej táto porucha mohla týkať, by mala vyhľadať svojho gynekológa, ktorý ju vyšetrí a pomôže odhaliť prípadné zdravotné ťažkosti spôsobujúce vaginizmus (rôzne výrastky, zle zhojená rana po nástrihu hrádze po pôrode, infekcie a podobne).

Hovorte s partnerom o pocitoch

Klimaktérium nie je choroba, ale môže ženu veľmi zaťažiť, čo sa prejavuje aj na jej správaní a vzťahu s partnerom. Ženy očakávajú od svojich dlhodobých partnerov pochopenie pri klimakterických ťažkostiach.  Keď trpíte návalmi tepla, výkyvmi nálad, diskomfortom či bolesťami pri pohlavnom styku, zdôverte sa svojmu partnerovi. Rozprávanie a najmä o sexe môže byť pre partnerov často veľmi ťažké. Ak nie ste pripravená hovoriť o svojich pocitoch a starostiach, môžete ich dať na papier. Pomáha písanie denníka, ktorý dáte partnerovi raz za čas prečítať. Môžete mu nechávať aj odkazy, písať maily alebo listy, aby sa dozvedel ako sa cítite.  Dôverujte partnerovi, že vás podporí. No nečakajte, že muž príde na všetko sám od seba. Dajte mu šancu, aby sa vo vás vyznal ako v otvorenej knihe. Viac na www.hydrofemin.sk

hydrofemin 1000x600

1 Komentár

  • Komentár Zuzana nedeľa, 02 apríl 2017 12:58 napísal Zuzana

    Áno, áno, toto sa všetko dialo aj mne. Trpela som nepríjemnými príznakmi suchosti, pálením a svrbením pošvovej sliznice a pri pohlavnom styku som pravidelne cítila bolesť. Jednoducho, nejako som zostarla nielen na tvári, ale aj tam dolu. :-) Potom mi sestra odporučila zákrok, ktorý sa volá že liečba vaginálnej atrofie. Znie to zložito, ale je to úplne prirodzená súčasť života a stretne to každú ženu, ktorá sa blíži k prechodu a akosi sa začnú vytrácať estrogény z jej tela. Skvelé je, že sa touto procedúrou pošvová sliznica opäť stimuluje "k životu", ale nemusíte užívať žiadne hormonálne tablety, ktoré by vám zaťažili pečeň, robí sa to prostredníctvom lasera. To považujem za najväčšiu výhodu, takže sa určite zaujímajte o túto neprebádanú tému, pretože po prechode život nekončí! A ozaj, tento zákrok robia, napr. v Nu´Clinic, takže netreba všetky špičkové zákroky vyhľadávať len v zahraničí. :-)

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.