Udržateľný prístup v intímnom svete

Možno aj vy poznáte tie dni, keď máte pocit, že každú chvíľu dostanete menštruáciu a pre istotu siahnete po vložke. Pár ich za deň vymeníte, aj keď menštruácia ešte neprichádza, keďže sa pri nosení opotrebujú. 

kvasinkova_infekcia11019

Niekoľko vložiek takto poputuje zbytočne do komunálneho odpadu, čo zaťaží nielen vašu peňaženku, ale vo veľkej miere aj životné prostredie. Smutná skutočnosť je, že rozklad jednej vložky trvá približne 500 rokov.

Existuje viacero ekologických alternatív hygienických potrieb, ale predsa, kým sa “to” rozbehne, viacero z nás preferuje počkať, pokiaľ použijú akúkoľvek vnútornú hygienickú potrebu. Niektoré stále preferujú tampóny, iné si už bez kalíška nevedia “svoje dni” ani len predstaviť. V prvom rade, v prípade používania kalíška, ide o ekologické hľadisko, ale aj o vynález, ktorý dokáže nesmierne zjednodušiť život. Vydrží až 12 hodín, čo v praxi znamená, že ráno si ho vložíte, celý deň “fungujete” ako počas dní bez periódy, večer doma kalíšok vyberiete, prepláchnete vodou a opäť vložíte, a takto komfortne strávite večer, celú noc, až do rána, kedy ho opäť vyberiete, prepláchnete a vložíte. Kľúčom k správnemu “zavedeniu” kalíška je, že musí obopnúť krčok maternice. Toto si skontrolujete tak, že keď zaň potiahnete, nejde vďaka vzniknutému podtlaku vytiahnuť.

Vráťme sa ale späť k dňom, kedy má menštruácia prísť. Veľmi pohodlnou a ekologickou pomôckou sú menštruačné nohavičky, ktoré sa používajú namiesto bežného spodného prádla, majú ale jednu vlastnosť k nezaplateniu. Tou je savosť, ktorá zabráni prípadnému pretečeniu na oblečenie. Nosenie takýchto nohavičiek je podobne komfortné ako samotné nosenie menštruačného kalíška. Menštruačné nohavičky, ktoré sú vyrábané v Čechách, vydržia až 12 hodín, absorbujú taký objem tekutiny, ako sú schopné vsiaknuť tri vložky a neutralizujú zápach. Nohavičky značky Snuggs si ženy obľúbili aj vďaka ich komfortnému využitiu pri športových aktivitách, a dokonca počas celej doby trvania menštruácie. Podľa zakladateľov je ideálne mať doma dva-tri kusy a tieto prestriedať počas dní s periódou. Napokon, vyrábajú sa vo viacerých strihoch a prevedeniach, tak prečo ich nezaradiť do svojho prádelníka?

Pre tie z nás, ktoré majú odvahy na rozdávanie, je blízka aj tzv. kontrolovaná menštruácia, pri ktorej je žena “naostro”, čiže bez akejkoľvek hygienickej pomôcky. Žena pri tejto metóde pracuje so svalmi panvového dna, krv takto dokáže zadržať, a keď je na toalete, elegantne sa jej zbaví. Táto metóda si vyžaduje aktívne spojenie ženy samej so sebou a nejaký ten tréning, ale ženy, ktoré kontrolovanú menštruáciu aplikujú, si ju nevedia vynachváliť.

Potreba zníženia našej uhlíkovej stopy sa prirodzene takto dostala až do tej najintímnejšej módy a čoraz viac žien s radosťou siaha po udržateľnejších alternatívach hygienických potrieb, ktoré prinášajú komfort a jednoduchosť nosenia ako bonus.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.