Po Valentínovi – šťastná aj dnes, alebo tak trochu vystrašená?

Napísal Simona Klérková 15. február 2018

Aj v našich zemepisných šírkach si Valentín, sviatok zamilovaných, našiel svoje publikum a každoročne sa naň my, ženy, obzvlášť tešíme. Nielen kvôli darčekom v podobe pestrofarebnej kytice, čokoládového srdca či šperku.

Hlavne preto, že sa muži, inak často mlčanliví a skúpi na vyznania lásky, prejavia a dajú nám pocítiť, že im na nás záleží. Možno ste sa aj vy tento rok dočkali veľkého vyznania – a je nepodstatné, či ste s tým vaším milovaným roky, niekoľko mesiacov , alebo pár dní.

ellaone 1

Vysnívaný pred, šokujúci po

Zažili ste romantiku, nechýbali sviečky, pozvanie na slávnostnú večeru, rande v kine na ľúbostnej komédii, či dokonca ponuka na sobáš? Dôvernosti, prekvapenia, chvíle intimity,  telesné prejavy náklonnosti – to všetko k Valentínovi patrí tiež. Podarilo sa vašej polovičke naplniť vaše túžby a očakávania a ešte dnes sa pri predstave valentínskeho večera blažene usmievate? Alebo sa deň, dni „po“ začína vo vašej duši usídľovať strach? S telesnými prejavmi lásky sa spája aj možnosť otehotnenia. Stačí málo, aby sa toľko očakávaný a vysnívaný Valentín premenil na nočnú moru, ak vám v tom „najlepšom“ praskol kondóm alebo zlyhala iná antikoncepčná metóda, ktorú ste s partnerom použili. Nehovoriac o tom, ak ste na ochranu vo valentínskom chvate zabudli a práve v tom čase by ste mohli mať svoje plodné dni. Ruku na srdce, môžete si práve teraz dieťatko dovoliť? Ste na to pripravená, máte zázemie, ktoré by ste mu vedeli poskytnúť? Neskríži vám práve teraz tehotenstvo vaše životné plány?

ellaone 2

Počuli ste už o „núdzovke“?

Ako sa hovorí, je zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Vašu situáciu nevyrieši, ak prepadnete panike a strach a neistota vás dostanú na kolená. Chce to čistú hlavu: v prvom rade si položte otázku, či ste vy a váš partner pripravení na to, aby ste sa stali rodičmi. Ak ste si práve odpovedali „nie“ a nemienite čakať so založenými rukami, kým sa ukáže, čo sa vám počas Valentína „podarilo“, čítajte ďalej. Možno ste už od kamarátky, sestry, známej či kolegyne počuli o tom, že okrem klasickej antikoncepcie „pred“ existuje aj antikoncepcia „po“,  tzv. núdzová antikoncepcia. Aby ste sa nespoliehali na povery, ale mali reálnu predstavu, o čo ide a za akých okolností môže prísť ženám na pomoc, prečítajte si o nej viac. Jedným z dvoch preparátov dostupných na slovenskom trhu je voľnopredajný liek ellaOne® 30 mg tableta (ulipristal acetát 30 mg), nazývaný aj „tabletka do 5 dní“[S1] , ktorý kúpite v lekárni bez nutnosti preukázať sa receptom od gynekológa. Užíva sa ústami čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní pravidelnej antikoncepčnej metódy, a to kedykoľvek počas menštruačného cyklu. Účinná látka ulipristal acetát dokáže zabrániť nežiaducemu otehotneniu tým, že oneskoruje uvoľnenie vajíčka z maternice počas ovulácie, takže ovuláciu posúva a k stretnutiu vajíčka a spermie nemusí vôbec dôjsť.

Žiadna „potratová“ tabletka

Zo Súhrnu charakteristických vlastností lieku vyplýva, že liek ellaOne® 30 mg tableta nie je určený na prerušenie tehotenstva a nemožno ho tak chápať ako „potratovú tabletku“. Nenahrádza bežnú formu antikoncepcie, ide o jednu z posledných možností, teda núdzové riešenie, ako sa žena môže slobodne rozhodnúť aj „po“. Veď každá z nás je iná, každá je originál, každá z nás má od života iné očakávania. A s láskou v srdci k milovanému mužovi, s ktorým prežila tohtoročný Valentín, iste príde na to, čo je pre ňu aj pre ich vzťah to správne a najlepšie. Ak to bude rozhodnutie pre dieťatko, blahoželáme!

ellaone 3

Zdravotnícke informácie zverejnené v tomto článku sa poskytujú len na informatívne a reklamné účely a nie sú určené ako náhrada návštevy u lekára, lekárnika alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Liek  ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je určený na núdzovú antikoncepciu, má sa užiť čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je liek na vnútorné užitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.

www.nudzovaantikoncepcia.sk[S2] 


 [S1]http://www.ellaone.sk/typy-nudzovej-antikoncepcie/

 [S2]Preklik na web

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.