Starostlivosť o drevené prvky na záhrade a terase

Počas leta sa každý správny kutil vrhne na renováciu záhradného nábytku, ktorý bude celú sezónu stredobodom jeho záhrady. Nemal by však zabudnúť ani na ďalšie drevené prvky na záhrade, ktoré si zaslúžia rovnakú starostlivosť a ochranu.

Poradíme vám, ako sa v niekoľkých jednoduchých krokoch postarať o ploty, dvere, pergoly, búdky a iné drevené konštrukcie, ktoré si zaslúžia nový kabát.

Starý náter vybraného dreveného predmetu dôkladne vybrúste šmirgľovým papierom, aby bol povrch hladký. Pred novým náterom drevo zbavte prachu a všetkých nečistôt. Drevené predmety v exteriéri je lepšie navyše opatriť impregnačným napúšťadlom, ktoré drevo ochráni pred červotočmi, drevokazným hmyzom a hubami, ktoré spôsobujú modranie a hnilobu. Navyše vyrovnáva nasiakavosť povrchu.

TIP!
Drevené záhradné doplnky naimpregnujte prostriedkom Luxol Impregnácia, ktorý vďaka špeciálnemu zloženiu penetruje drevo do hĺbky a dlhodobo ho chráni. Ak chcete docieliť aktívnu biocídnu ochranu, natrite predmet dvoma nátermi.

Nezabudnite, že drevené predmety by ste mali natierať pri stálom a suchom počasí pri teplote 5-30 °C. Náter nanášajte štetcom v smere vlákien dreva. Pre vytvorenie dlhodobej ochrany aplikujte 2-3 vrstvy vybraného produktu. Nezabudnite medzi jednotlivými vrstvami dodržať interval 8-14 hodín. Pri ideálnych podmienkach bude náter suchý po 24 hodinách.

TIP!
Bohatý výber zaujímavých odtieňov, ktoré zvýrazňujú prirodzenú štruktúru dreva, ponúka napríklad tenkovrstvá lazúra Luxol Originál. Tá drevené predmety ochráni pred poveternostnými vplyvmi a UV žiarením. Navyše vďaka špeciálnej technológii vody v oleji náter lepšie penetruje do dreva, zvyšuje jeho vodoodpudivosť a zaručuje rovnomerné rozliatie.

Poradíme vám, ako sa starať a zároveň ochraňovať veľké drevené plochy v exteriéri, ako sú dvere, garážové brány, terasy, obklady na domoch alebo pergoly.

Starý náter, ktorý sa nachádza na vybranej drevenej ploche, dôkladne vybrúste šmirgľovým papierom. Nezabudnite, že povrch musí byť vybrúsený do hladka. Drevo zbavte všetkých nečistôt a prachu. Pred nanesením lazúry treba drevo napustiť impregnačným náterom, ktorý drevo ochráni pred hnilobou spôsobenou hubou basidiomycetes a proti modraniu dreva.

TIP!
Drevené plochy v exteriéri môžete naimpregnovať napríklad prostriedkom Xyladecor Xylamon HP, ktorý vďaka špeciálnemu zloženiu penetruje do hĺbky a dlhodobo chráni drevo.

Na natieranie by ste sa mali vrhnúť za stáleho a suchého počasia pri teplotách 5-30 °C. Ochrannú lazúru aplikujte štetcom v smere vlákien dreva. Pre vytvorenie dlhodobej ochrany nanášajte 2-3 vrstvy vybraného produktu. Nezabudnite, že pri starostlivosti o drevené predmety v exteriéri musíte siahnuť po takých výrobkoch, ktoré zaistia kompletnú ochranu pred nepriazňou počasia. Pri ideálnych podmienkach budú produkty preschnuté po zhruba 24 hodinách.

TIP!
Na vonkajšie drevené konštrukcie ako okná, dvere, obklady, ploty, strešné prvky a prístrešky pre autá je vhodná silnovrstvá lazúra Xyladecor Extra, ktorá chráni proti UV žiareniu a nepriazni počasia. Na vonkajšie podlahy naopak použite lazúru Xyladecor Terrace. Tá impregnuje a zároveň na povrchu dreva zanecháva protišmykový film v podobe mikrogranulí.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.