Ako znížiť spotrebu energie v domácnosti

Ako na efektívnu spotrebu energie, ktorá povedie k čo najvyššej úspore? Túto otázku si najmä v zime kladie každá rodina. Hlavná vykurovacia sezóna je stále v plnom prúde, dni sú krátke a sychravé, prirodzeného svetla je tak výrazne menej než počas iných ročných období.

Nad rozmarmi zimy vám pomôže vyhrať pár jednoduchých zlepšovákov ako je kúrenie s digitálnym termostatom, tepelne spínané zásuvky alebo úsporné osvetlenie s regulátorom. Vďaka nim si aj z vášho obydlia jednoducho vytvoríte úspornú domácnosť.

Digitálne termostaty

Asi najväčším strašiakom každej domácnosti sú účty za „prekúrenú“ energiu. Riešenie je však poruke – energiu potrebnú na kúrenie môžete znížiť použitím digitálneho termostatu.         „Voliteľné nastavenie automaticky reguluje vykurovanie podľa potreby. Umožňuje nastavenie týždenného plánu kúrenia s niekoľkými teplotnými programami. Ak teplota klesne pod 0,5 °C, ako je nastavený limit, kúrenie sa automaticky zapne a miestnosť sa vykúri na požadovanú teplotu,“ opisuje Marcela Bínová, špecialistka pre oblasť vykurovania v projektových marketoch Hornbach. 

Termostat je dobré používať aj pri podlahovom kúrení. Špeciálne navrhnutý termostat pre ovládanie elektrického podlahového kúrenia sleduje teplotu podlahy alebo miestnosti, zároveň umožňuje kombinovane regulovať ich teplotu. Prístroj obsahuje priestorový a podlahový senzor. Vnútorný senzor zaznamenáva teplotu v miestnosti a vonkajší senzor kontroluje maximálnu teplotu podlahy. Inteligentné termostaty sa zároveň dajú ovládať na diaľku pomocou Wi-Fi pripojenia a bezplatnej aplikácie.

Tepelne spínané zásuvky

Hoci u nás nie sú zatiaľ príliš známe, vo svete sú hojne využívanou novinkou prinášajúcou značnú energetickú úsporu. Systém tepelne spínaných zásuviek totiž dokáže automaticky regulovať pripojené spotrebiče. „U zákazníkov je veľmi obľúbený typ TS10. Hodí sa na automatické ovládanie elektrických vykurovacích sústav, akými sú konvektory, ohrievače alebo elektrické vykurovacie rebríky či panely do kúpeľne. Vďaka automatickej regulácii teploty môžete ušetriť až 30 % energie. Okrem jednoduchého ovládania je výhodou TS10 nastavenie až štyroch teplotných zmien na deň. Každý teplotný program je iný a umožňuje tak efektívne vykurovanie rôznych častí interiéru,“ hovorí Marcela Bínová z Hornbachu.

Úsporné osvetlenie domácnosti

Keď správne vyberiete svetelný zdroj, ušetríte peniaze. Prečo? Nové technológie svetelných zdrojov potrebujú k rovnakému množstva svetla výrazne menej energie ako bežná žiarovka. Pritom si stále môžete dopriať všetky vlastnosti klasickej žiarovky – vynikajúcu kvalitu svetla a okamžitý svetelný výkon. Navyše, pomocou regulátora môžete naviac regulovať intenzitu svetla.

Úspornú žiarovku už však nespoznáte podľa údajov o počte wattov. „Nové technológie ako LED a energeticky úsporné žiarovky vyžadujú na vytvorenie rovnakého množstva svetla oveľa menej energie, preto je dôležité sledovať taký svetelný tok – lúmen. Ten uvádza svietivosť žiarovky. Pomer medzi svetelným tokom, ktorý žiarovka vydáva, a výkonom, ktorý na to potrebuje, sa nazýva svetelná účinnosť. Tá sa uvádza v lúmenoch na watt. Čím vyšší je pomer lúmen/watt, tým úspornejší je svetelný zdroj. A na základe toho z pomeru lúmen/watt vyplýva tiež príslušná trieda energetickej účinnosti,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník, odborník z oddelenia elektro v projektových marketoch Hornbach.

Stmievateľné žiarovky

Pokiaľ môžete, zvoľte stmievateľné žiarovky. Ako to funguje? Stmievaním žiarovky sa znižuje jej výkon, čím sa zvýši úspora energie. Regulátor sám vyžaduje iba veľmi malé množstvo energie. Pozor, nie každá žiarovka je však navrhnutá na úpravu svetlosti cez regulátor. „Na stmievanie sú vo všeobecnosti vhodné halogénové žiarovky, no nie všetky LED a energeticky úsporné žiarovky. Informácie o tejto funkcii uvádza preškrtnutý, resp. nepreškrtnutý symbol na obale. Ideálnym riešením je nájsť LED žiarovku, ktorá je sama o sebe úsporná, trvanlivá a ekologická, ponúka kvalitné svetlo, a ešte naviac disponuje funkciou regulácie. Ide napríklad o typ Philips A60 8,5W/E27 806lm 2700K alebo Philips sviečka 8W/E14 806lm 2700K,“ radí Slebodník.

Trendom v úspore energie sú tiež tzv. STEP-DIM žiarovky, ktoré je možné stmievať stlačením klasického vypínača. Tento typ žiarovky stačí iba namontovať do bežnej objímky. Bežný vypínač je následne možné použiť ako regulátor, a to hneď v troch intenzitách – 15 %, 40 % a 100 % jas. Okrem vymenovaných funkcií môžete vyberať žiarovky aj podľa rozmanitých tvarov, ktoré sú mnohokrát samé o sebe interiérovým doplnkom. „ V našej ponuke je to napríklad LED žiarovka FLAIR Vintage, ktorá je dostupná hneď v niekoľkých netradičných dizajnoch,“ odporúča Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Viac informácií nájdete na: www.hornbach.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.