Tip na nový variabilný nábytok

IKEA spojila sily s dizajnérom Tomom Dixonom, aby spoločne zbúrali tradičné predstavy o výrobe čalúneného nábytku. A čo ich spolupráca priniesla? Svieži pohľad na to, ako môže fungovať pohovka. Predstavujeme vám DELAKTIG – pohovku, ktorá ponúka viac miesta na život a každému dáva možnosť prispôsobiť si ju podľa svojich predstáv.

Najprv nedokončil školu, potom hral na basgitaru v skupine Funkapolitan, ako samouk sa naučil zvárať a nakoniec ho osud zaviedol až k výrobe nábytku. Dnes sa na jeho prácu môžete pozrieť v jeho londýnskom dizajnovom štúdiu i v niektorých z najznámejších múzeí na svete. Pokojne by sa dalo povedať, že rovnako ako spoločnosť IKEA, aj Toma Dixona vždy lákalo nekonvenčné myslenie. Za úspechom ich spolupráce na sérii DELAKTIG však stoja najmä rozdielnosti, ktorými sa navzájom dopĺňajú.

„V umeleckej škole som nevydržal ani len šesť mesiacov – nenávidel som to tam. Hral som v hudobnej skupine, takže som mal počas dňa veľa voľného času. Preto som si našiel garáž a začal som sa v nej venovať práci s kovom a zváraniu. A ľudia si zrazu moje výrobky začali kupovať. Bol to krásny a oslobodzujúci pocit.‟
„Ľudia vždy najviac túžia po tom, čo nemajú. Zvykol som pozerať na spoločnosť IKEA a snívať: Keby som aj ja mal takú dielňu, distribučnú sieť a veľké objemy výrobkov... A oni si určite mysleli opak: Keby sme len boli menší, všetko by išlo oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Práve takýto vzájomný obdiv je podľa mňa pri spolupráci dôležitý,‟ vysvetľuje Tom.

AKO OBRÁTIŤ VÝROBU POHOVIEK HORE NOHAMI

IKEA a Tom Dixon chceli pri navrhovaní série DELAKTIG zmeniť predstavy o tom, ako by mala fungovať výroba nábytku na sedenie. Okrem iného si stanovili za cieľ, aby bol pekný, cenovo dostupný, odolný a vytvorený v súlade s princípmi demokratického dizajnu. Tomovi sa zase naskytla príležitosť ukázať, že jeho návrhy fungujú rovnako
dobre aj vo veľkom meradle. „Chcel som sa do výroby nábytku zapojiť vo veľkom. Uvidel som príležitosť venovať sa aj veciam, ktoré bežne nie sú v mojej kompetencii, a vyskúšať niečo nové. Nikdy som totiž nechcel, aby si ma ľudia niekam zaškatuľkovali. Začal som sa teda zamýšľať nad tým, čomu všetkému sa v mojej firme venovať nemôžeme, no radi by sme sa do toho pustili alebo by sme aspoň chceli prispieť do diskusie. Moja firma napríklad nemá kapacitu na výrobu mäkkých kresiel či pohoviek – sú príliš veľké, vyžadujú si komplikovanú prácu s mäkkými časťami a musia spĺňať siahodlhé zoznamy požiadaviek na pohodlie, ktoré sú navyše v každej krajine iné. IKEA si však vie s každým z týchto problémov poradiť,‟ vysvetľuje Tom.

NADIŠIEL ČAS ZAPOJIŤ KOMUNITU „HAKEROV‟

Séria DELAKTIG však nie je iba o spolupráci medzi Tomom Dixonom a spoločnosťou IKEA – jej hlavnou prednosťou je, že si ju môže každý zostaviť a prispôsobiť podľa seba. IKEA a Tom sa pri navrhovaní rozhodli, že chcú zo série DELAKTIG spraviť otvorený projekt. Nechali sa inšpirovať IT priemyslom a pozvali 75 univerzitných študentov, aby prispeli svojimi inovatívnymi nápadmi. „Približne v čase, keď sa naša spolupráca začala, som sa dozvedel o komunite ‚hakerov‛, ktorí upravujú výrobky IKEA a menia ich na svoje jedinečné výtvory. Hneď som chcel o ich práci zistiť viac. Keď som uvidel, s akými nápadmi študenti prišli, zrazu som si uvedomil potenciál tohto prístupu. Videl som, že náš nápad vytvoriť otvorenú platformu reálne funguje,‟ vysvetľuje Tom.

TERAZ JE RAD NA VÁS

IKEA aj Tom sa tešia z výsledkov spolupráce a dúfajú, že sa k projektu teraz pridajú aj zákazníci. Dali si za úlohu vytvoriť kus nábytku, ktorý obstojí v skúške času, a sú zvedaví, ako sa bude pohovka DELAKTIG časom meniť. „Pri rôznych životných zmenách možno dostanete chuť zmeniť aj rozloženie pohovky. Alebo vám pohovka DELAKTIG príde vhod, ak si chcete nájsť podnájomníka do voľnej izby. Keď vás už omrzí, nezbavujte sa jej. Predveďte, čo nové z nej dokážete vykúzliť. Alebo ju odložte pre svoje deti. Keď sa od vás odsťahujú, môžu si ju vziať zo sebou,‟ dodáva Tom.

Videá: 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.