Čistička vzduchu: užitočný pomocník nielen pre alergikov

Alergie, prach, plesne. Tých najväčších nepriateľov nášho zdravia často ani nevidíme. Čističky vzduchu však ocenia nielen alergici a astmatici, ale aj obyvatelia rušných miest, fajčiari, majitelia domácich maznáčikov alebo rodičia malých detí.

Alergici sa môžu tešiť na zmiernenie alergických prejavov, zdraví ľudia budú zase menej náchylní k bolestiam hlavy a k únave.

Bojujú s časticami peľov, prachu a iných dráždivých látok poletujúcich vzduchom. Čím sa však pri výbere čističky riadiť? Predovšetkým spôsobom filtrácie a výkonom, čiže informáciou, akú veľkú miestnosť dokáže vyčistiť.

"Čističky vzduchu kombinujú rôzne metódy zadržiavania škodlivých častíc a ich účinnosť sa sčíta. Najčastejšie sa stretnete s tzv. HEPA filtrami. Kým HEPA 10 zadrží 85% častíc od veľkosti 0,05 µm, HEPA 13 už zastaví 99,97% častíc nad veľkosť 0,01 µm, teda napríklad pele, vírusy, baktérie alebo pachy," vysvetľuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datartu. Druhou možnosťou, ako zbaviť vzduch alergénov, je elektrostatický filter. Ten nabije vzduch pri nasatí elektrinou, ktorú následne pritiahne opačným nábojom zberná plocha. Účinnosť je 99% a aj tento filter zbaví vzduch pachov. "Treťou možnosťou je technológia TSS, ktorá zahreje vzduch na cca 200 °C, kedy sa spália všetky mikroorganizmy. Vzduch je následne ochladený a vypustený späť do miestnosti. Štvrtou možnosťou je vodný filter, ktorý ale zachytí prach len s účinnosťou 50 až 70%," dodáva Iva Pavlousková.

Výkon čističky vyberajte podľa veľkosti miestnosti, kam ju chcete umiestniť. Niektorí výrobcovia šetria zákazníkom prácu a rovno uvádzajú, pre akú veľkú izbu je čistička vhodná. Prípadne môžete vynásobiť šírku, výšku a hĺbku miestnosti a výsledok vynásobiť trikrát, ak ste alergici, tak štyrikrát. Získate tak minimálny potrebný výkon v m3/hodinu. Pri výbere dajte pozor aj na hlučnosť čističky. Ak je hlučnejšia ako 30 dB, spánok za plnej prevádzky už bude sťažený.

Produktové tipy:


Bezúdržbová čistička Airfree P80 - TSS technológia
Nasatý vzduch preženie zónou s teplotou 200 °C, v ktorej sa spáli 99% alergénov, vírusov, spór, roztočov, zárodkov plesní, baktérií, peľov a pachových častíc. Hodí sa do miestností až do veľkosti 32 m². Neobsahuje žiadne zbytočné filtre, ktoré by ste museli meniť. Cena je 244 €.

Čistička s HEPA filtrom a ionizátorom Guzzanti GZ 998
O čistenie vzduchu sa stará štvornásobný filter obsahujúci PP filter na zachytenie veľkých nečistôt, HEPA filter s účinnosťou až 99%, filter odstraňujúci škodlivé plyny a filter s aktívnym uhlím pre odstránenie zápachu. Hodí sa do miestností do 30m2, 30 dB je zároveň aj hlučnosť v prevádzke v základnom režime. Ionizačná funkcia je samostatne ovládateľná. Cena je 94,7 €.

Rohnson R-9600 - 7 stupňov filtrácie
Vzduchový výkon je 320 m3/hod. Pracuje s bohatou sústavou filtrov. V spálňovom režime je hlučnosť len 29 dB. Cena je 252 €.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.