Kúpeľňa – najintímnejšia miestnosť domácnosti

Nie náhodou si dávame záležať na tom, aby bola kúpeľňa príjemným miestom. Hoci ide o miestnosť relatívne malú, dejú sa v nej dôležité veci, a preto by mala byť nielen vysokofunkčná, ale aj príjemná.

kupelna scanquilt 1

Kým výber obkladu, kachličiek či sanity môžeme robiť iba z času na čas, napríklad, keď prerábame byt alebo staviame nový dom, to, čím môžeme kúpeľňu stále zútulňovať, spríjemňovať a oživovať, sú doplnky. A tie môžeme meniť tak často, ako len chceme.

Farby pre náladu

Farebnou škálou doplnkov môžeme ovplyvniť celú atmosféru kúpeľne. Chcete, aby bola miestom, kde sa dobre relaxuje, kde sa dá upokojiť? Dajte prednosť zemitým tónom uterákov, osušiek či predložiek. Rôzne odtiene hnedej, béžová, ale aj pomarančová či zelené tóny urobia veľkú službu.

Keď chcete, naopak, miestnosť rozveseliť a rozjasniť, môžete siahnuť po výrazných farbách, ako sú červená, ružová, modrá. Alebo ešte lepšie, po celej palete dúhy. V tom prípade vyberajte radšej svetlé odtiene jednotlivých farieb.

Elegantný nádych dodajú kúpeľni uteráky s ornamentmi, spätosť s prírodou a zemou zase evokujú predložky z česanej bavlny so vzorom pripomínajúcim drevo.

Praktickosť je základ

Je dôležité, aby doplnky neboli len estetické, ale aj praktické. Na trhu je naozaj široká škála uterákov, žiniek, predložiek k umývadlu, sprche, vani. Na aké parametre sa oplatí zamerať, aby ste boli spokojní s tým, ako to v kúpeľni vyzerá, ale aj s tým, ako sa doplnky používajú a udržiavajú? V prvom rade na materiál!

Bavlna nie je zlá, ale pokiaľ ide o uteráky, čistá je dávno prekonaná. Vysokofunkčné trendy ju obohacujú o ďalšie prímesi, aby zvýšili mäkkosť, nasiakavosť aj údržbu uterákov. „Veľmi jemné, hebké a príjemné na dotyk sú uteráky a osušky z bavlny s prímesou bambusového vlákna,“ hovorí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo SCANquilt. „Sú vhodné aj pre citlivú pokožku, napríklad detskú. Vďaka bambusovým vláknam majú naozaj vysokú absorpciu, čo znamená, že sa nimi nielen dokonale utrieme, ale aj to, že rýchlejšie schnú. Výborné sú preto aj na plaváreň alebo do sauny, kde je vysoká vlhkosť vzduchu. Navyše, bambusové vlákno zabraňuje rozmnožovaniu baktérií, kvasiniek a húb, čo je tiež veľká výhoda.“ Ďalším vhodným materiálom, ktorý nesklame, je mikrobavlna.

kupelna 1200x600

Mäkko, teplo, sucho

Aj predložky na miesta, kam chceme stúpiť bosou nohou, by mali byť nielen mäkké a teplé, ale keďže ide o kúpeľňu, mali by aj dobre sať vodu a zároveň rýchlo schnúť.

Dobrá správa je, že aj tieto doplnky sa už vyrábajú s prímesou bambusových vlákien. „Áno, aj kúpeľňové predložky sú výborné zo stopercentnej česanej bavlny s antibakteriálnou úpravou alebo s prídavkom bambusového vlákna, pretože sú jemné a príjemné na dotyk, majú vynikajúce absorpčné vlastnosti a dajú sa bez problémov prať v práčke,“ hovorí odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt, Marianna Braun.

Dobrú službu urobia aj predložky z polyesteru alebo z pamäťovej peny. Tie sú ešte nasiakavejšie než akékoľvek tkaniny, dokážu absorbovať o 30 až 50 percent viac vody a aj rýchlejšie schnú. Takže, keď sa konečne dostanete do sprchy po tom, čo ju naveľa-naveľa konečne opustila vaša dcéra v puberte, nestúpite do mláky.

Všetky spomínané doplnky sú nielen praktické, ale aj cenovo dostupné. Môžeme ich mať doma teda aj viac a variovať podľa nálady, príležitosti či ročného obdobia.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.