Hnedý topás – tohtoročná Farba roka prináša odvahu a stabilitu

Ľudia momentálne najviac potrebujú cítiť pevnú pôdu pod nohami a upokojiť sa jednoduchými vecami, ktoré prinášajú stabilitu. To sú závery rozsiahleho výskumu globálnych trendov, ktorý už 17. raz prebiehal v Medzinárodnom estetickom centre značky Dulux, kde sa stretli nezávislí svetoví dizajnéri, architekti a návrhári. 

dulux_paleta2021

Zvolili Farbu roka 2021

Na základe výsledkov bol na tento rok zvolený odtieň Hnedý topás (E7.10.53) – prirodzená a neutrálna farba, ktorá je predovšetkým o odvahe, statočnosti, rovnováhe a stabilite.

„Hlavnou témou tohtoročnej Farby roka sa vďaka súčasnej situácii všade na svete stala Odvaha prijať zmenu. Všetko sa zdá byť nestabilné, preto potrebujeme cítiť pevnú pôdu pod nohami. Tohtoročná Farba roka Hnedý topás nás opäť spája s prírodou a jednoduchými vecami. Jej hrejivý a prirodzene neutrálny tón nám tak poskytuje pevný základ pre život. Zemitá farba evokuje stabilitu, rast a potenciál, a tým nám dodáva potrebnú odvahu prijať súčasné zmeny,“ vysvetľuje Martin Brodský, Senior Brand Manager značky Dulux.

Neutrálne farby, ako je tohtoročná Dulux Farba roka Hnedý topás, môžu dobre fungovať samy osebe, zároveň však pomáhajú vyniknúť aj ostatným farbám. Dávajú nám tak priestor byť kreatívnymi, a to najmä čo sa týka doplnkových farieb či grafických tvarov.

Hnedý topás je univerzálny odtieň, ktorý sa mení v priebehu dňa, podľa miesta použitia i farebnej kombinácie. Dokazujú to aj štyri doplnkové farebné palety. Každá z nich ponúka jedinečnú kombináciu rozmanitých odtieňov v spojení s Dulux Farbou roka Hnedý topás a má rôzny vplyv na vnímanie priestoru, v ktorom je použitá. Ľudia si tak môžu svoj domov prispôsobiť podľa seba a svojich potrieb.

Vyjadrenie

Táto paleta vyniká odtieňmi červenej a ružovej. Neutrálne tóny a najmä teplý základný odtieň Hnedý topás tieto farby spája a v miestnosti vytvára pocit jednoty a vyváženosti. Ide o výstredné, avšak pozitívne a energizujúce farby, ktoré posilňujú kreativitu a myslenie. Ponúkajú priestor na vyjadrenie osobnosti a posilnenie sebadôvery. Túto farebnú paletu je možné skvele využiť napríklad na výrazné grafické prvky, ako sú pruhy, kruhy či štvorce.

Dôvera

Mäkké, neutrálne sivé a hnedé farby dokážu vytvoriť vyvážený a zjednocujúci pocit v akomkoľvek interiéri. Tieto teplé a harmonické tóny inšpirujú k otvorenosti a spolupráci, aj preto sa obzvlášť hodia tam, kde sa ľudia stretávajú a delia sa o svoje myšlienky, zážitky či nápady. Odtiene z tejto farebnej palety zároveň výborne fungujú v kombinácii s materiálmi, ako sú drevo, keramika alebo napríklad meď.

Nadčasovosť

Inšpirujúce odtiene žltej a okrovej, vyvážené neutrálnymi farbami a Farbou roka Hnedý topás. To sú tóny, ktoré pomôžu vytvoriť klasické moderné pozadie. Budú skvele fungovať v kombinácii s akýmkoľvek nábytkom bez ohľadu na jeho dátum výroby. Paleta nadčasových farieb sa výborne hodí aj na zvýraznenie architektonických prvkov, ako sú rámovania okien alebo výklenky v stene.

Spojenie so Zemou

Táto farebná paleta je inšpirovaná samotnou planétou Zem a prírodou okolo nás. Dominuje v nej modrá, zelená a hnedá – farby neba a mora, trávy a stromov, pôdy. Rovnako ako v prírode aj v interiéri tieto odtiene celkom prirodzene spolupracujú a v spojení s Hnedým topásom vnášajú do miestnosti pokojný a regenerujúci pocit. Automaticky sa k nim potom ponúkajú doplnky z prírodných materiálov.

Farbu roka 2021 Hnedý topás (E7.10.53) a ďalšie odtiene z tohtoročných farebných paliet vám pripravia v miešacích centrách značky Dulux. Pre viac informácií navštívte stránky www.dulux.cz. Ďalšiu inšpiráciu nájdete aj na facebookovom profile Dulux https://www.facebook.com/DuluxCZ alebo na YouTube kanáli Dulux CZ&SK.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.