Odborník radí: Poistenie vašej bytovky ani bytu nepodceňujte

Od tragédie v prešovskom paneláku, kde došlo k masívnemu výbuchu plynu, ubeholrok. Napriek nešťastiu, ktoré zasiahlo celé Slovensko, má väčšina bytoviek aj naďalej staré, často aj 20- či 30-ročné poistky, ktoré majetok ľudí dostatočne nechránia.

green_house

„Bytové domy sú podpoistené a tomuto riziku sú vystavení nielen správcovia budov, ale aj majitelia bytov. Kvôli zastaralej poistke však ľudia môžu prísť aj o desiatky tisíc eur,” upozorňuje Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk.

Poistenie bytového domu zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov, bytové družstvo alebo správcovská spoločnosť po dohode vlastníkov bytov na domovej schôdzi. Toto poistenie nie je zo zákona povinné, ale vlastniť byt v nepoistenom dome je veľké riziko. 

„Rovnako je riskantné aj to, ak je poistná zmluva bytového domu zastaralá a na dome tak vzniká podpoistenie. Nielen správcovia bytových domov, ale ani majitelia bytov a nebytových priestorov potom nie sú pre udalosti ako je požiar, povodeň či zemetrasenie dostatočne chránení. Tento problém sa týka väčšiny nehnuteľností na Slovensku, nielen  bytoviek a bytov, ale aj rodinných domov,” uviedol Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk.  Keďže na poistenie bytového domu sa v rámci nájomného spoločne skladajú všetci vlastníci bytov i nebytových priestorov, mali by vedieť, či je poistenie ich bytovky vhodne nastavené a ako im v prípade poistnej udalosti môže pomôcť. 

Novšie poistenie môže lepšie chrániť aj majiteľov bytov 

Ale nielen podpoistenie je dôvodom ku kontrole poistnej zmluvy bytového domu. Novšie poistenia bytových domov napríklad oveľa viac chránia aj samotných majiteľov bytov.

Radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk: 

√ Kedysi sa poistenie bytového domu vzťahovalo iba na vonkajšie múry a spoločné časti domu ako sú chodby, schodištia, kotolňa, výťah či schránky. Krylo tak škody, ktoré vznikli na spoločnom majetku.

√ Za posledné roky však niektoré poisťovne upravili podmienky tak, že sa nevzťahuje už len na poistenie obvodových múrov, ale aj vnútorných múrov vrátane ich stavebných súčastí. Máme na mysli napríklad vodovodné alebo plynové potrubie.

√ Novšie poistenia bytových domov tak okrem spoločných priestorov v niektorých prípadoch chránia aj samotné byty.

√ Niektoré vzniknuté škody na vašom byte by ste si teda v súčasnosti mohli uplatniť aj z poistenia bytového domu, ak ho máte vo vašej bytovke dobre nastavené.

√ Aj preto by mali správcovia bytov aspoň raz za 3 - 5 rokov poistku bytového domu skontrolovať s odborníkom a ak chcú mať lepšie a kvalitnejšie podmienky, tak ho upraviť.

TIP: Úpravu poistných súm alebo možnosti nových pripoistení je potrebné prehodnotiť aj po každej rekonštrukcii, napríklad ak sa bytový dom zateplí, správca zmodernizuje vchodové dvere, schodisko či výťah. To všetko môže byť dôvodom na kontrolu a úpravu poistnej zmluvy.

Ako si poistiť byt? Nezabudnite aj na domácnosť a zodpovednosť 

Vlastníci bytov by sa však nemali spoliehať len na poistenie bytového domu. „Majitelia bytov a nebytových priestorov by mali mať v prvom rade uzatvorené súkromné poistenie nehnuteľnosti, teda svojho bytu, resp. nebytového priestoru, ktoré zahŕňa všetky jeho stavebné súčasti ako je kuchynská linka, vstavané skrine, radiátor a podobne. Nezabúdajme, že je dôležité, aby zmluva obsahovala aj poistenie domácnosti a zodpovednosti, ktorými ochránite napríklad spotrebiče, elektroniku a iné vybavenie domácnosti a v rámci zodpovednosti pokryjete aj škody, ktoré nechtiac spôsobíte tretej strane, napríklad vašim susedom,” vysvetľuje Štefan Fajnor. 

TIP: Mať vlastné poistenie nehnuteľnosti je výhodné aj preto, že ak ho chcete upraviť, zvýšiť poistné sumy alebo si pridať nové pripoistenia, rozhodnete o tom vy sami a nepotrebujete súhlas všetkých vlastníkov bytov tak ako je to podmienené pri poistení bytového domu. 

Pozor na podpoistenie, pripravíte sa o desiatky tisíc eur

Pri poistení každej nehnuteľností je dôležité sledovať vývoj cien nehnuteľností, aby ste sa vyhli podpoisteniu. „Ak vaša poistná zmluva neobsahuje indexáciu, je pravdepodobné, že na vašej nehnuteľnosti dôjde k podpoisteniu, ktoré vzniká vždy, keď je poistná suma na zmluve nižšia ako skutočná hodnota majetku. Poisťovne vo všeobecnosti uplatňujú podpoistenie, čiže môžu znížiť poistné plnenie, ak je rozdiel medzi poistnou sumou a skutočnou hodnotou majetku väčší ako 15 – 20 %,” opisuje odborník a pridáva aj niekoľko príkladov z praxe. 

3 PRÍKLADY, v ktorých sa môžete nájsť aj vy

1. Predstavte si, že je skutočná hodnota vášho bytu 100 000 €, ale vy ste si ho poistili len do výšky svojej hypotéky na hodnotu 60 000 €. Na byte tak vzniklo 40 %-né podpoistenie a ak by tu došlo k poistnej udalosti, poisťovňa má právo pristúpiť až k 40 %-nému kráteniu poistného plnenia. Čiže z dojednanej poistnej sumy 60 000 € by vám vyplatila len 36 000 € (60 % z poistnej sumy).

2. Častá je ďalšia situácia, ktorú si nespôsobíte zámerne, ale zanedbáte priebežnú kontrolu vášho poistenia. Pred 10 rokmi ste si kúpili 3-izbový byt za 80 000 €. Medzičasom ste ho zrekonštruovali, ceny nehnuteľnosti stúpli, a váš byt má dnes hodnotu 120 000 €. Ak by ste napríklad vyhoreli, poisťovňa by vám vyplatila dojednané plnenie max. 80 000 €. Ale za túto cenu už nekúpite rovnako veľký byt v rovnakom stave vo vašej lokalite, možno skôr 2-izbový alebo len 1-izbák. Prípadne sa budete musieť odsťahovať na kraj mesta do lacnejšej lokality. 

3. Rovnaký scenár sa môže týkať bytového domu. Za posledné roky sa veľa bytoviek nadstavovalo, rekonštruovalo, zatepľovalo, čím sa zvyšovala aj hodnota týchto budov. Aj nové bezpečnejšie vchodové dvere, balkóny alebo výťah dokážu zvýšiť hodnotu bytového domu. To všetko sú príklady a dôvody, ktoré by mali viesť k prehodnoteniu poistných súm v poistení.

RADA NA ZÁVER: „Správne stanovené poistné sumy, pripoistenia a rozsah krytia by mali byť nastavené tak, aby vám v prípade poistnej udalosti poisťovňa vyplatila plnenie, ktoré pokryje všetky výdavky súvisiace so vzniknutými škodami na vašom majetku. Inak by ste museli siahnuť po vlastných úsporách a ak ich nemáte, mohli by ste sa dostať do veľkých finančných problémov,” dodáva Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk. Platí to pre poistenie domácnosti, nehnuteľnosti aj bytového domu. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.