Privítajte jar

Už o pár dní tu máme jar, pre niektorých jedno z najobľúbenejších ročných období. Po chladnej, sivej zime príde záplava farieb, kvetov a slnečných lúčov. Pripravili sme si pre vás zopár tipov, ako privítať jarné dni.

Jar na tanieri

Konečne prichádza obdobie, keď si môžeme dopriať čerstvú zeleninu a ovocie. V posledných rokoch sa znovu tešia obľube práve tie doma vypestované plodiny, či už v záhradke alebo na balkóne. Ak nemáte priestor alebo čas na pestovanie, chutné a čerstvé potraviny nájdete na trhoviskách či farmách. Bola by veľká škoda nedopriať telu vitamíny v tejto prirodzenej forme. S chuťou sa pustite do jarnej cibuľky (vitamíny C, A, vitamíny skupiny B a celé spektrum minerálnych látok ako je draslík, horčík, vápnik, železo), reďkovky (vitamíny C, E a B, vápnik, síra, fosfor, železo, draslík, selén, kyselina listová, vláknina), hrášku (vitamíny C, E, B, A a K, vápnik, horčík, fosfor, železo, draslík, zinok, meď, molybdén, bielkoviny kyselina listová) či jahôd (vitamíny A, C a E, mangán, bór, draslík, fluór, kobalt, horčík, fosfor, síra a vápnik).

Jar v šatníku 

Vytiahnite zo skrine všetky farebné veci, ktoré máte. Nezabudnite na farbu roka, klasickú modrú, ktorú môžete skombinovať s bielou či sivou, odvážnejšie aj so žltou či fuchsiovou. Aj túto sezónu sa budú nosiť kvety, tentoraz však platí čím väčšie, tým lepšie. Skvele vyniknú na maxi šatách, ale aj kostýmoch a sakách. Hitom sú tiež bodky, nosia sa na šatách, blúzkach, čelenkách vo vlasoch a dokonca aj topánkach. Farebnosťou nezaostávajú ani doplnky, kanárikovo žltá, oranžová či ružová kabelka zažiaria v každom outfite.

Jar v interiéri

Aj svoju domácnosť môžete „ošatiť“ jarnou náladou. Pomôžu vám v tom svieže farby, kvety a rôzne interiérové doplnky. Umiestnite napríklad na sedačku vankúšiky s kvetinovým vzorom a hneď pocítite závan jari. V kuchyni vyčarujú jarnú atmosféru farebné utierky alebo prestieranie s kvetinovým motívom. „Pustite jar aj do spálne. Kvety krásne vyniknú napríklad na obliečkach, v ktorých zaspíte ako na voňavej lúke,“ radí Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.

Povestnou „čerešničkou na torte“ sú čerstvé jarné kvety, ako narcisy, hyacinty, konvalinky alebo tulipány, ktoré okrem krásnej estetickej hodnoty aj príjemne prevoňajú príbytok.

Zdroj foto: Matějovský

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.