Investícia do kvalitného nábytku sa oplatí

Napísal Trumpeter 05. október 2019

Najmä u mladej generácie momentálne zaznamenávame výraznú zmenu ohľadom bývania. Kým kedysi mali ľudia tendenciu rýchlo sa osamostatniť a vytvoriť si vlastné pohodlné bývanie s kvalitným nábytkom.

obyvacka1019

V súčasnosti sledujeme trend, že prioritou sa stalo cestovanie, oblečenie či drahé jedlo v reštauráciách. Tieto záujmy odtláčajú riešenie bývania na vedľajšiu koľaj. Prečo to nemusí byť ten najsprávnejší krok? 

Mladým v súčasnosti veľmi nezáleží na tom, v akom prostredí bývajú. Využívajú tzv. „mama hotel“, prenájmy s vybavením alebo si nakúpia len lacné kusy nábytku, ktoré im aktuálne stačia, pretože bývanie nepredstavuje prioritu v ich živote. Často však zabúdajú na to, že časom sa budú chcieť usadiť a základné kusy nábytku z lacných materiálov nevydržia večne. Myslieť treba aj na to, že takýto nábytok v budúcnosti nemusí efektívne naplniť potreby v prípade založenia rodiny a nevyhnutnosti dodatočného úložného priestoru a komfortu pre život.

Dôvody, prečo uprednostniť kvalitný nábytok:

 1. Vydrží roky

Lacné a moderné kúsky nábytku sú síce štýlové a možno ich meniť, kedy sa vám zachce, lebo stoja len zlomok ceny kvalitného nábytku, ale vyložme si karty na stôl - lacný nábytok nevydrží roky ako jeho kvalitný drevený ekvivalent. Peniaze, ktoré investujete do neustáleho nákupu nového lacnejšieho nábytku z nekvalitného materiálu, môžu zároveň prevýšiť sumu, ktorú by ste vložili do skutočnej kvality. Faktom ostáva, že starý nábytok sa buď zničí a musíte ho len zahodiť, alebo ho v lepšom prípade predáte iba za zlomok pôvodnej ceny.

 2. Investícia

Kvalitný drevený nábytok je investíciou, ktorá je na začiatku síce trochu vyššia, ale pri správnej starostlivosti naberá rokmi na hodnote - nie naopak. Nejde o žiadnu veľkú vedu, napríklad také drevo stačí pravidelne ošetrovať vhodnými prípravkami, ktoré ho chránia pred vonkajšími vplyvmi a udržiavajú lak v dobrej kondícii. Vždy je potrebné spýtať sa v predajni, aký druh starostlivosti si konkrétny materiál vyžaduje. „V prípade, že drevený nábytok budete chcieť po rokoch predať, pokojne sa môže stať, že bude spadať do kategórie starožitností a vy zinkasujete vyššiu ako nákupnú cenu, nehovoriac o tom, že to môže byť aj pekná forma dedičstva pre vašich potomkov,“ hovorí Martin Škrabala, vedúci predajne spoločnosti Albero nábytok. 

Samozrejme, každý z nás si chce dopriať pekné oblečenie, dovolenky či drahé reštaurácie a drinky v bare s priateľmi, ale treba si uvedomiť, že ide o pominuteľné chvíle, ktoré nás nezabezpečia do budúcnosti, keď budeme potrebovať dobré zázemie na bývanie pre svoju rodinu. 

3. Nadčasovosť

Hoci trendom súčasnosti je žitie tu a teraz, treba myslieť aj na budúcnosť a uvedomiť si, že neustála výmena nábytku za trendový stojí nemalé peniaze. Tie sa vám možno zídu viac na iné veci, preto je lepšie vyberať si rovno kvalitný nábytok s nadčasovým dizajnom.

„Nábytok má slúžiť v domácnosti aj desiatky rokov, preto je potrebné poriadne zvážiť, čo presne potrebujeme. Ladiť by mal s celkovým dizajnom bytu, prevedenie by malo byť nadčasové a oku lahodiace, aby nás po pár mesiacoch neomrzelo. Vždy je lepšie meniť doplnky, ktoré stoja minimum, ako meniť všetok nábytok v dome,“ odporúča M. Škrabala.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.