Vytlačiť túto stránku

Aloe vera a bambus: pomocníci pre zdravý spánok

Napísal KM 18. jún 2019

Ako ste sa dnes vyspali? Skúste sa nad touto zdanlivo banálnou zdvorilostnou otázkou zamyslieť a odpovedať sami sebe. Tak teda: ako sa mi spí? Kvalitu spánku ovplyvňuje množstvo faktorov. 

Od nášho psychického rozpoloženia, celkového zdravotného stavu až po vybavenie spálne. Nemenej dôležitú úlohu zohráva tiež postelná bielizeň. Ako vybrať ideálnu prikrývku?

Niektorí z nás sa každé ráno vyspia do ružova, tí menej šťastní sa cítia ešte rozlámanejšie než v čase, keď sa do postele ukladali. Komfortný a výdatný spánok, ktorý veľakrát určí smerovanie celého nasledujúceho dňa, dokáže pozitívne ovplyvniť výber kvalitnej prikrývky a vankúša. Ponuka na trhu je dostatočne široká, aby dokázala uspokojiť individuálne potreby a preferencie každého nocľažníka. 

Prikrývka s aloe vera

Niektorí výrobcovia doladili k dokonalosti skvelé vlastnosti precízne spracovaných polyesterových dutých vlákien tým, že ich spojili so silou prírody. Do „boja za zdravý spánok“ povolali napríklad aloe veru alebo bambus. „Vďaka veľmi jemnej náplni kvalitného dutého vlákna s prímesou aloe vera je prikrývka krásne poddajná, ľahká a pritom hrejivá. Stabilitu výplne celoročnej prikrývky s gramážou 500 g/m2 zabezpečuje praktické prešitie na celej jej ploche. Výťažky z aloe v podobe mikročastíc, ktoré sa postupne uvoľňujú z poťahu aj náplne, pôsobia pozitívne na pokožku a prehlbujú relaxáciu počas spánku,“ popisuje Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu. Aloe vera našla uplatnenie v textilnom priemysle aj vďaka svojej prirodzenej antibakteriálnej schopnosti. Prírodný pôvod aktívnych látok zaručuje vhodné podmienky aj pre alergikov, astmatikov a jedincov s citlivou pokožkou. 

Infoblok: Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) je sukulentná bylina využívaná už tisíce rokov ako liečivá rastlina. Gél z aloe sa aplikuje najmä vonkajšie na spáleniny, drobnejšie poranenia a odreniny. Na domáce použitie je najlepší čerstvý gél z listov. Gél a produkty z nej sú súčasťou veľkého množstva potravinových a lekárskych doplnkov aj kozmetických prípravkov. Je obľúbenou bylinou v domácom lekárstve a liečiteľstve. Pestuje sa tiež ako izbová rastlina. Je veľmi svetlomilná a vyžaduje dobre priepustnú pôdu, inak nie je na pestovanie nejak náročná. Zdroj: wikipedia.org

Poznáte výhody bambusového vlákna?

Obzeráte sa po naozaj priedušnom materiále? Tak vsaďte na bambus, ktorý sa pýši ešte lepšími vlastnosťami ako ľan či bavlna a vďaka svojej odolnosti nevyžaduje počas rastu a spracovania chemické ošetrenie. Bambusové vlákno má naviac až o 60% vyššiu savosť než vlákno z bavlny. „Hebké, precízne spracované bambusové vlákno poskytuje neuveriteľnú mäkkosť a jemnosť, naviac skvele absorbuje vlhkosť a ľahko vyrovnáva teplotné rozdiely v každom ročnom období. Vďaka veľmi jemnej náplni v gramáži 500 g/m2 zabezpečuje celoročná prikrývka zdravý a mimoriadne pohodlný spánok aj alergikom a ľuďom s citlivou pokožkou,“ približuje benefity prírodného materiálu Alena Samková. „Ideálny pomer zmesi náplne zaručuje užívateľský komfort a zároveň umožňuje čerpať všetky výhody, ktoré využitie bambusových vlákien prináša,“ vysvetľuje Alena Samková.  

Infoblok: Bambusom je označovaných niekoľko odrôd vždyzelených drevnatých trávnych porastov. Vo veľkom sa vyskytuje v južnej Amerike, strednej Afrike a tiež v južnej Ázii, kde najväčšie druhy môžu dorastať až do dĺžky 40 metrov. Bambus slúži ako všestranný materiál, ktorý sa už tisícky rokov používa ako stavebný a konštrukčný materiál, v potravinárstve, v poľnohospodárstve a tiež je súčasťou niektorých liečiv. Bambusové vlákna sú oproti bavlne odolnejšie proti množeniu baktérií – viskózové 60 %, prírodné o 75 % (spôsobené obsahom látky nazývanej kun). Priadze z bambusových vlákien sa často používajú na ručné pletenie. 

Zdroj: wikipedia.org

Náš tip: Otázku „Ako chcem, aby sa mi spalo?“ si položte ešte pred nákupom. Odpoveď sa stane návodom pre správny výber ideálnej prikrývky, ktorá bude spĺňať vaše konkrétne požiadavky – má byť ľahká ako pierko, poddajná, alebo naopak pevnejšia či snáď v predĺženej dĺžke?

Zdroj foto: Inšpirácie Matějovský