Aktuálne trendy v záhradnom nábytku

Aký záhradný nábytok bude vašim novým spoločníkom na terase, záhrade alebo balkóne? Drevený, plastový alebo kovový? Alebo rovno hit tohto leta v podobe umelého ratanu? Výber je neuveriteľne široký. 

Pokiaľ plánujete rekonštrukciu alebo inováciu, je dôležité zamyslieť sa, akému typu záhradného nábytku dáte prednosť. 

Záhradný nábytok by mal ladiť s prostredím. Podľa spôsobu využitia ho delíme na jedálenský alebo relaxačný. „Pri výbere nového nábytku môžete staviť na rokmi overenú, ale vynovenú klasiku v podobe jedálenskej zostavy alebo modernú záhradnú obývačku s pohodlnou sedačkou, kreslami, taburetom aj stolíkom. Ak preferujete spoločné stolovanie pod šírym nebom, môžete si vybrať zo širokej ponuky záhradných zostáv, ktoré sa líšia veľkosťou aj materiálom,“vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach. Pre záhradný nábytok všeobecne platí, že jednotlivé kolekcie obsahujú nielen stôl, stoličky, kreslá a lehátka, ale jednotlivé rady dopĺňajú aj lavice, taburetky a výrobky šité deťom na mieru. V pestrej škále sa vyrábajú aj zásteny a paravány, ktoré vašu novú vonkajšiu obývačku či jedáleň uchránia pred zvedavými pohľadmi.

„Čalúnené časti, ako napríklad sedáky, operadlá a vankúše, je potrebné pred sezónou naimpregnovať špeciálnymi prípravkami. Z praxe vieme, že naozaj odpudzujú vodu a pomáhajú vonkajšiemu textilu predĺžiť farebnosť aj životnosť,“radí odborník z Hornbachu. Pri nákupe myslite aj na ochranu nábytku a zabezpečte mu ochranný obal. Tie sa predávajú vo viacerých variantoch, takže prikryjú akýkoľvek model nábytku.

Záhradnému nábytku kraľuje umelý ratan

Trendom v oblasti záhradného nábytku sú kúsky z umelého ratanu s pohodlným čalúnením a vonkajšou úpravou. „Záhradný nábytok z umelého ratanu vyniká svojou odolnosťou voči UV žiareniu a nepriaznivému počasiu. Je ľahký, pevný a bez nutnosti pravidelnej údržby. Medzi jeho najväčšie výhody patrí dlhá životnosť. Svoju farebnosť si zachováva aj v prípade meniacich sa poveternostných podmienok,“opisuje David Benda z Hornbachu. Je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, ktorá je opradená umelým ratanom. Nevyhnutným doplnkom sú ľahko vyberateľné podušky s vonkajšou úpravou, ktoré farebne ladia s dizajnom nábytku. Jedálenské či konferenčné stoly z umelého ratanu, sú vybavené sklenenou doskou, ktorá ho spoľahlivo ochráni pred počasím aj drobnými nehodami.

Kov je stále v kurze

Pre nadchádzajúcu sezónu ostáva trendom aj kovový nábytok. Je vyrobený z odľahčených materiálov a v prípade zlého počasia ho viete jednoducho uskladniť. Kovové výrobky sú vďaka povrchovej úprave veľmi odolné. Nevyžadujú si väčšiu údržbu, stačí ich sem tam utrieť vlhkou handrou.

Takmer nezničiteľný plastový nábytok

Plastový nábytok môže stáť na terase celý rok a na jar sa do prevádzky uvedie iba tým, že sa otrie od usadených nečistôt. „Najvýznamnejšou zástupkyňou tejto skupiny je biela plastová stolička, ktorá sa rozšírila po celom svete a stala sa ikonou záhradného nábytku. V súčasnosti sú dostupné veľmi elegantné kolekcie z plastu, ktorý evokuje prírodné materiály. Moderný dizajn podtrhuje matné prevedenie, ktoré sa dobre kombinuje napríklad s okolitou prírodou,“vysvetľuje David Benda z Hornbachu. 

Drevo z módy nevyjde

Drevený nábytok je vhodný do záhrad s klasickým dizajnom. Výrobky sú väčšinou vyrobené z tropických driev všetkých farieb aj kvalít  a vyžadujú iba ľahkú údržbu v podobe náteru konzervačným olejom na drevo. „Drevený nábytok stačí jedenkrát ročne ľahko prebrúsiť – čo zvládnete pomocou hrubšej kefy. Následne ho stačí natrieť olejom na drevo,“radí David Benda z Hornbachu.  Drevený nábytok je lepšie, za dlhodobej nepriazne počasia, aspoň prikrývať na mieru šitými obalmi. Nie je to ale nevyhnutné, tropické drevá sú dostatočne odolné aj voči stredoeurópskej klíme. Môžu len ľahko zmeniť farbu a chytiť nádych patiny. 

Stále obľúbený prírodný ratan

Nábytok z prírodného ratanu pristane viac zimným záhradám, kde je celoročne chránený pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Ak je vaším favoritom aj do exteriéru, budete ho musieť pri každom nepriaznivom počasí schovávať. 

Rada odborníka: David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach

Naozajstným hitom pre nachádzajúce leto sú vonkajšie modulové sedacie zostavy, či už z umelého ratanu alebo iného moderného materiálu. Sú charakteristické svojim luxusným prevedením a vysokou modularitou kolekcie. Mnohé modelové rady sú vybavené sériou oporných vankúšov. Samozrejmosťou je unikátne riešenie opierok s možnosťou nastavenia sklonu. Takéto výrobky oceníte nielen v záhrade, ale aj na terase pri bazéne, kde budú ozdobou každého večierka. Viac informácií sa dozviete na stránkewww.hornbach.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.