Dizajn od Eamesa

V histórii dizajnu nadovšetko vyniká tvorba amerického dizajnéra Charlesa Eamesa, ktorý sofistikoval dizajn nábytku aj vďaka svojej manželke Ray.

Obdobie po druhej svetovej vojne sčasti odzvonilo funkcionalistickej architektúre aj dizajnu a do popredia sa dostali v Amerike predstavitelia tzv. organického dizajnu. Išlo o obohatenie dizajnérskeho tvaroslovia o oblé tvary na rozdiel od "hranatého" funkcionalistického štýlu. Priekopníkom v tridsiatych rokoch bol Fín Alvar Aalto.

Charles Eames (1907-1878)
Jadrom Eamsovej tvorby je od začiatku sedací nábytok, ktorý je zameraný na kancelárie, rezidencie, verejné priestory a súčasne aj na byty. Úspech spočíval a doteraz pretrváva nielen v tvarovej a proporčnej dokonalosti ale aj v symbióze s ekonomikou. V jeho pracovnom a osobnom živote zohrávajú zásadnú úlohu dve dôležité stretnutia. Prvé z nich bolo s fínskym dizajnérom Eerom Saarinom, vďaka ktorému spoznal tvorbu Alvara Aalta. Vytvoril s ním kolekciu nábytku pre súťaž pod názvom Organický bytový nábytok z roku 1940.
Druhé osudové stretnutie bolo s jeho budúcou ženou Ray Kaiserovou (1912-1988), ktorú spoznal na Cranbrook Academy V Detriote, kde bol vedúcim oddelenia experimentálneho dizajnu. Spolu vytvorili nábytok, ktorý bol nezávislí od steny a stoličku povýšili na samostatne stojací objekt – sochu. Pod ich rukami neskôr vznikli spoločné návrhy nábytkov, textílií, hračiek, výstav a architektúry.
Dom v Los Angeles, ktorý postavili podľa vlastného návrhu v rámci programu sponzorovaného časopisom Art and Architekture, sa stal mekkou architektov a dizajnérov z celého sveta. Dom sa vyznačuje jednoduchým spôsobom stavby, originálnym a úsporným využitím materiálov.

Tvorba
La Chaise je prekrásny kus moderného nábytku chaise longue z roku 1948. Charakterizujú ho krivky docielené vďaka novej technológii laminátu.
Longue Chair je najznámejšie Eamsové kreslo z roku 1956.
Alimnium Group z roku 1958 je úspešná séria kancelárskeho nábytku.

V Los Angeles spolu bývali až do smrti Charlesa v roku 1978. Spolužitie manželov Eamsových napĺňala hlavne spolupráca, ktorá bola pre nich dobrodružstvom i zábavou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.