Vytlačiť túto stránku

Keď spánok chrbtici neprospieva...

Napísal MH 13. december 2018

Aj vám sa stáva, že občas prichádzajú dni, týždne, kedy to ide s vašim spánkom dolu vodou, doslova sa prebúdzate ubolení a vyčerpaní? Dokonca ste už vymenili druhý vankúš za nový a stále to nie je ono? 

Urobte si jednoduchý test – snímte všetky ochranné návleky z postele, ľahnite si na svoj matrac chrbtom k partnerovi a požiadajte ho aby vás vyfotil. Ak zistíte, že vaša chrbtica neodpočíva v rovine, ale kopíruje nerovnú podložku, tak vedzte, že nastal čas zbaviť sa starého matraca. A boľavého spánku s ním!.

Spísali sme pre vás 10 atribútov kvalitného matraca. S nimi už pri ďalšom výbere lôžka vedľa „nešliapnete“.

magniflex 1218

Test matraca. Ľahnite si chrbtom k partnerovi na váš matrac i so svojim obľúbeným vankúšom. Odstráňte z matraca paplóny i prikrývky, počkajte chvíľu, kým sa uvoľníte a začnete relaxovať. Následne požiadajte partnera, aby vám vyhotovil fotografiu vašej ne/narovnanej chrbtice a tvar materiálu na ktorom ležíte. Ak je vaša chrbtica pokrivená a matrac vám neposkytuje oporu, je čas zbaviť sa ho! 

Kvalitný materiál 

Hlavným atribútom kvality je materiál z ktorého je vyrobený. Sú to práve materiály vnútri matraca, ktoré budú výraznou mierou vplývať na kvalitu vášho spánku. Tie určujú či sa matrac bude zohrievať rýchlo a odovzdávať počas spánku teplotu telu späť, alebo, či sa budú ohrievať pomalšie a organizmus chladiť. Obľúbená a často používaná pamäťová pena sa rýchlo zohrieva a pomaly chladne, studená pena sa zohrieva o niečo pomalšie ako pamäťová, no chladne výrazne rýchlejšie. Podobnou rýchlosťou chladne aj latex, ktorý sa ale zohrieva už výrazne dlhšie ako pamäťová pena. Výrazne najpomalšie zo všetkých materiálov sa ohrieva gélová pena, ktorá sa zároveň aj rýchlo chladí. Matrac z gélovej peny určite oceníte počas horúcich letných nocí. 

Výrazným trendom ostatných rokov je návrat k prírodným materiálom. Tie sa využívajú aj pri matracoch – bavlna, vlna, ľan, hodváb, či dokonca extrakty s liečivých bylín ako napríklad Slez lesný. Pohodlný a 100% prírodný matrac by ste ale hľadali márne. Peny a gély umožňujú matracu prispôsobenie sa telu spiaceho, a preto sú prakticky nenahraditeľné. 

Tvrdý, či mäkký?

Aj dnes sa ešte, pomerne často, zvykneme stretávať s mylným tvrdením, že tvrdšie matrace sú spravidla pružinové a mäkšie penové. To ale zďaleka nie je pravda. Tak ako sa dá prispôsobovať odpor pružín, tak sa s rôznou tvrdosťou dá vyrábať aj pena, či gél. Pocitová konečná tvrdosť matraca ale závisí od telesnej hmotnosti, polohy pri spaní, či chrbtice. Rovnako majú mnohé matrace aj zóny tvrdosti. Každému vyhovuje niečo iné

Uprednostnite štandardné rozmery

Rozmer matraca spravidla prispôsobujte rozmeru postele. Ak posteľ vybratú ešte nemáte, vyberajte postele so štandardnými rozmermi. „Pri dĺžke postele platí jednoduché pravidlo, že k vlastnej výške treba pripočítať 25cm, čím získame dostatočný priestor pre pokojný a pohodlný spánok“  vysvetľuje Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ výrobného družstva Javorina. „Šírka jednolôžkových postelí býva 80, 90 alebo 100 cm, kým pri dvojlôžkových sú štandardizované rozmery 140, 160, 180 alebo, v ideálnom prípade, 200 cm,“ dodáva Slavomír Alžbetkin.

Matrac aj posteľ vám, samozrejme, kvalitný výrobca bude vedieť spraviť aj na mieru, no myslite na to, že matrac s neštandardnými mierami nebude pasovať do bežných postelí so štandardizovanými rozmermi.

Výrobca s certifikátmi

Aj pri matracoch platí, že najvyššiu kvalitu poskytujú spravidla etablované a známe značky. „Pri výbere konkrétneho matraca je nesmierne dôležité, aby mal výrobca svoje tvrdenia o nezávadnosti a zdravotných, či ortopedických vlastnostiach produktu aj laboratórne potvrdené,“upozorňuje Jiří Košut,“zástupca talianskej značky Magniflex. „To zistíte najjednoduchšie podľa certifikátov. Okrem štandardných ISO certifikácií povedia veľa o kvalite výrobcu aj certifikáty LGA (záruka trvanlivosti matraca), AJA, či UKAS (záruka kvalitnej výroby), OEKO TEX (neprítomnosť toxických a škodlivých látok), GOTS (potvrdzuje, že všetky látky sú zo 100% organických materiálov), prípadne certifikáty uznávaných chiropraktických asociácií v prípade matracov s pozitívnymi účinkami na chrbticu,“ dodáva Jiří Košut. 

Nie je záruka ako záruka 

O kvalite a sebavedomí výrobcu svedčí aj záruka. Na Slovensku je záručná doba zákonom určená na 2 roky. Kvalitní výrobcovia ale na matrace často dávajú aj vyššiu záruku. Sledujte na čo konkrétne výrobca záruku ponúka. Pri matracoch je najdôležitejšia záruka proti preležaniu.

Odnímateľný poťah

Poťah matraca je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Mal by matrac chrániť pred znečistením, odpadnutými čiastočkami kože, či iným mikroodpadom. Preto je extrémne dôležité, aby sa dala táto ochranná vrstva snímať a čistiť. Poťah by zároveň mal byť z materiálu, ktorý umožňuje optimálnu cirkuláciu vzduchu. Nadštandardom bývajú pri poťahoch napríklad extrakty z bylín a rastlín, ako napríklad Slez lesný, levanduľa, či Aloe Vera. Tie prispejú ku kvalite spánku a aj zdravšiemu organizmu.

Duálny komfort 

Ak kupujete matrac so svojou polovičkou, duálny komfort je jedna z vecí, na ktorú by ste sa mali rozhodne spýtať. V praxi to znamená, že odnímateľný poťah spája dva rôzne matrace do jedného. Jeden matrac tak môže byť tvrdšou stranou hore a druhý zas mäkšou. Ani jeden partner sa tak nemusí prispôsobovať preferenciám toho druhého a obaja si môžu vychutnať pohodlný spánok podľa vlastných preferencií a potrieb.

Rozpočet a cena

Možností pri výbere je dnes prakticky nekonečno a matrace zoženie v rozpätí od 50 do 15 000 eur. S cenou, prirodzene, stúpa aj kvalita. Aj to ale nemusí byť pravidlo. Pri luxusných matracoch sa totiž môže stať, že pridaná hodnota je oveľa nižšia ako cenový rozdiel. Vo všeobecnosti ale môžeme povedať, že ak sa držíme v rozpätí od 400 do 2000 eur za matrac, nemali by sme vybrať zle. Výber matracu musíte brať ako investíciu. Do pohodlia, zdravého spánku a vlastného zdravia. Ak vám to dovoľuje rozpočet, vyberte taký matrac, na ktorom sa cítite najlepšie. 

Matrac dôkladne vyskúšajte

Skúšanie matraca je nevyhnutným krokom k správnemu výberu. Ľahnúť poležať v rôznych polohách, pomrviť sa. Skúšajte matrac aj s vankúšom, ideálne stále s tým istým. Lepšie si tak uvedomíte rozdiely, ktoré jednotlivé matrace ponúkajú. Rôzne vankúše znamenajú rôzne polohy hlavy a krčnej chrbtice, čo, v kombinácii s rôznou tvrdosťou matracov, môže spôsobovať výrazné rozdiely v polohe tela. 

Nechajte si poradiť

Nebojte sa spýtať predajcu a nechať si poradiť. Kvalitný matrac je alchýmia a vyškolený personál vám môže prezradiť množstvo zaujímavých informácií, ktoré ste samoštúdiom mohli prehliadnuť. Navštívte viacero predajní, pýtajte sa viacerých obchodníkov. Čím viac sa pýtate, tým lepší obraz o problematike získate. Určite by ste sa mali informovať aj o výrobcovi, pôvode materiálov, či ekológii v procese výroby. Nároky sa neustále zväčšujú a práve ekológia v procese výroby získava čoraz väčšiu dôležitosť pri nákupnom rozhodovaní.

Foto: Magniflex, Správne narovnanie a odpočinok chrbtice.