Ako si preniesť jarnú pohodu aj do záhrady?

Konečne prišiel čas, kedy si môžeme vychutnávať slnečné lúče aj z terasy či záhrady. Je na čase zariadiť záhradný kútik, kde budete v najbližších mesiacoch odpočívať. Vytvorte si pohodové miestečko uprostred záhrady.

Na čo sa treba pri budovaní záhradného kútika zamerať? 

Miesto

 V prvom rade by ste si mali vyčleniť ideálne miesto pre leňošenie či záhradné párty. Ak bývate v dome, možností býva zväčša niekoľko – buď máte terasu, na ktorú vyjdete priamo z domu, altánok pri dome či záhradu za domom, do ktorej môžete taktiež situovať záhradné sedenie. V byte sú podmienky o čosi horšie, vystačiť si musíte s balkónom, v lepšom prípade s väčšou lodžiou.

Nábytok

Priestoru prispôsobuje aj výber nábytku a jeho prípadné uskladnenie. Samozrejme, do úvahy musíte brať sumu, ktorú ste ochotní investovať. Najlacnejšou možnosťou je plastový nábytok. Biele plastové stoličky boli prednedávnom stálicou každej domácnosti. Boli ľahké, spratné a lacné. Dnes už však chceme, aby aj terasy mali šmrnc.            

Aký nábytok teda vybrať, aby bol pekný, čo to vydržal a zároveň veľa nestál? Tieto atribúty spĺňa umelý ratan. Buďte však obozretní pri výbere takéhoto nábytku, predovšetkým jeho konštrukcie. Najmä supermarkety ponúkajú lacné verzie s drevenou konštrukciou, ktorá nie je odolná a rýchlo podlieha vplyvu vlhkosti. Takýto nábytok vám nemusí vydržať ani dva roky. 

 O niečo odolnejšie sú železné konštrukcie, ktoré v lepšom prípade vydržia aj štyri roky. Najlepším riešením sú hliníkové alebo oceľové konštrukcie, ktoré nepodliehajú hrdzi, zato však viacej chladia, na slnku zasa pália. Preto však bývajú často kombinované s drevom, ktoré potláča tieto nepriaznivé vlastnosti. Ďalšou voľbou je drevený nábytok, ktorý je veľmi obľúbený. Jeho cena závisí od druhu použitého dreva – ak ide o smrekové či borovicové drevo, sumy sa nevyšplhajú až do takých výšok ako pri dube, buku či severských boroviciach. Na druhej strane sú tieto materiály, ako aj nábytok z exotických drevín ďaleko odolnejšie.   

Nezabúdajte na to, že aj jarné slniečko vie byť niekedy ostré. Ak plánujete záhradné sedenie uprostred voľnej plochy, zaobstarajte si aspoň slnečník. Alebo buďte originálni a chráňte sa před slnečnými lúčmi strieškou zabudovanou priamo v záhradnej pohovke či štýlovou kójou.  

Myslite aj sami na seba. Ergonomicky tvarované ležadlá sú nielen komfortné, ale môžu byť aj ozdobou záhrady. Vyberajte kvalitné konštrukcie s kolieskami, aby ste s ležadlom mohli ľahko manipulovať. V kurze sú aj hojdačky pre jedného. Aj pri ich výbere zohľadnite materiály, z ktorých sú vyrobené.

Osvetlenie

Pohoda na terase či v záhrade nekončí západom slnka. Čo môže byť lepšie ako večerné grilovačky či víkendové párty s priateľmi. Vo vašom záhradnom kráľovstve by ste rozhodne nemali zabúdať na osvetlenie, ktoré spĺňa nielen praktický, ale aj estetický účel. Rozhodnite sa, aký typ osvetlenie chcete mať – potrebujete mať pevné svetlo zavesené na stene alebo stropnom tráme, záhradnú lampičku zapichnutú v zemi alebo si vystačíte s romantickou lucernou a sviečkami?  

Doplnky

Ani v záhrade nesmú chýbať štýlové doplnky. Premyslite záhradu do posledného detailu. Kvetiny zasadené v hlinených kvetináčoch nadobudnú úplne iný rozmer, ak ich vložíte do pekných obalov na kvetináče. 

Ak radi experimentujete a obľubujete retro štýl, zasaďte obľúbené kvety do starého hlineného hrnca. Takáto dekorácia neunikne žiadnej návšteve. Kvetináče v tvare skál sú zasa pekným spestrením jazierka či záhradnej skalky, vyniknú v nich najmä zelené porasty. 

V neposlednom rade treba myslieť aj na detaily ako sú podsedáky na stoličky či deky na večerné zahriatie pri ohni. Poťahy a látky kombinujte s celkovým štýlom záhradného sedenia. Vidiecky štýl znesie prírodné tkaniny, kvetinky i káro, modernej terase pristanú skôr striedme farby a tlmené odtiene. Letnú idylku vyčarujú aj nápadité vzory, napríklad v tvare sviežej kivi.  

 Viac inšpirácií nájdete na www.kika.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.