Ako správne vybrať čističku a zvlhčovač vzduchu

Záujem Slovákov o čističky a zvlhčovače vzduchu v posledných rokoch výrazne rastie. Môže za to nielen zlé ovzdušie a stále rastúci počet alergikov a astmatikov, ale aj lepšia ekonomická situácia a zvýšený záujem o vlastné zdravie. Aká čistička je ale tá pravá a na aké parametre by ste si mali dať pozor?

Väčšina ľudí rieši počas vykurovacej sezóny a smogovej situácie vzduch vonku, ale neuvedomuje si, že v zime trávime približne 90% času v interiéroch. "Niektorí ľudia v zime radšej moc nevetrajú, čo je ale zle, pretože vetraním dopĺňame doma alebo v kancelárii kyslík a odstraňujeme oxid uhličitý," vysvetľuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datart. Smogu sa navyše aj tak neubránite, pretože asi 70% vonkajšieho vzduchu preniká do domácnosti zle tesniacimi oknami, dverami alebo konštrukčnými materiálmi. "Bežnými domácimi činnosťami, napríklad varením alebo upratovaním, prípadne zaobstaraním si psa alebo mačky, navyše vytvárate doma vhodné prostredie pre prach, baktérie, plesne alebo roztoče, teda škodlivín, ktorých sa zbavíte len pravidelným vetraním alebo čističkou vzduchu," dodáva Iva Pavlousková.

Počas vykurovacej sezóny naviac rad domácností sužuje príliš suchý vzduch, mnohokrát s vlhkosťou len okolo 20%. "Čo má za následok dýchacie ťažkosti, masívnejšie prejavy alergie, zníženú obranyschopnosť organizmu alebo popraskané pery. Metódy našich babičiek, teda mokrá handra cez kúrenie, bohužiaľ príliš nefungujú, a v tomto prípade možno doporučiť obstaranie si zvlhčovača vzduchu," dopĺňa Iva Pavlousková.

Vyberáme čističku

Pri výbere čističky sa riaďte predovšetkým 3 základnými parametrami:

- Akú veľkú miestnosť vyčistí

Výber čističky by ste mali podriadiť tomu, koľko metrov štvorcových chcete vyčistiť. Niektorí výrobcovia tento údaj uvádzajú priamo, u iných nájdete len informáciu o výkone, teda množstvo vzduchu v m3, ktorý čistička vyčistí za hodinu. V tomto prípade vezmite na pomoc kalkulačku a vynásobte výšku, šírku a hĺbku miestnosti a číslo vynásobte tromi. Ak bývate s alergikom alebo astmatikom, tak štyrmi. Podľa výsledku zistíte, aký minimálny výkon v m3 potrebujete.

- Akú má filtráciu

Čističky zvyčajne obsahujú celú sústavu filtrov, ktoré pomáhajú odstrániť čo najviac druhov nečistôt - teda od tých hrubších, ako je prach, peľ alebo zvieracia srsť, až po tie najmenšie alergény alebo nepríjemné pachy. V popise čističky vždy nájdete, aké konkrétne filtre čistička obsahuje a aké nečistoty dokáže odstrániť. Ujasnite si preto, akých nečistôt sa chcete zbaviť.

- Ako je hlučná

Obstarávate čističku s tým, že ju budete používať hlavne v noci v spálni alebo detskej izbe? Potom vyberajte aj podľa hlučnosti - pre pokojný spánok je ideálna hlučnosť do cca 35 dB. Niektoré čističky zároveň umožňujú prepínať medzi bežným a tichým nočným režimom.

Vyberáme zvlhčovač

"Aj v prípade zvlhčovača vzduchu dajte pozor na hlučnosť a na výkon, teda či je schopný dostatočne zvlhčiť miestnosť, v ktorej ho chcete používať. Zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch alebo gramoch za hodinu. Väčšina výrobcov navyše uvádza, do akej veľkej miestnosti sa daný zvlhčovač hodí. Zvlhčovače dnes majú celý rad funkcií, tie s hydrostatom vedia napríklad zmerať vlhkosť v miestnosti: vy si len nastavíte, ako vlhký vzduch si prajete, a zvlhčovač sa potom sám zapína alebo vypína, aby udržal požadovanú hodnotu," vysvetľuje Iva Pavlousková.

"Niektoré zvlhčovače fungujú zároveň aj ako čistička vzduchu - do miestnosti sa vracia vzduch vlhký a zbavený prachu, vlasov a chlpov. Pre príjemnú atmosféru a prevoňanie vzduchu môžete do vybraných modelov čističiek a zvlhčovačov pridávať i aróma oleje," uzatvára Iva Pavlousková.

Produktové tipy:

Výkonná čistička vzduchu Philips AC3259/10 s pripojením k mobilu

Technológia AeraSense automaticky spozná aj tie najmenšie zmeny v kvalite vzduchu v miestnosti a podľa toho priebežne prispôsobuje svoj výkon. Ponúka 3 automatické a 5 manuálnych režimov a vďaka možnosti pripojenia k mobilnej aplikácii ju môžete ovládať odkiaľkoľvek. Hodí sa do miestnosti až o veľkosti 95 m2 a má praktický dvojmetrový kábel. Odstraňuje zo vzduchu 99,97% škodlivých častíc a 99,99% baktérií. Cena je 572,77 €.

philips ac 325910 18

Dizajnový čistič a zvlhčovač vzduchu Stadler Form ROBERT

Nasáva suchý a znečistený vzduch a späť do miestnosti ho vracia ideálne vlhký a zbavený prachu, vlasov, chlpov a všetkých škodlivých častíc, a preto je vhodný napríklad do domácností s alergikmi. Jeho hlavnou funkciou je zvlhčovanie a hodí sa do miestností až o veľkosti 80 m2. Nádobu na vodu s objemom 6,2 litrov stačí doplniť raz za deň, a ak zabudnete, prístroj sa automaticky vypne. Môžete využiť tri režimy: automatický (45% vlhkosť), nočný (tichší chod a stlmený displej) a samočistiaci (odvápnenie a čistenie). Vybavený je dotykovým displejom, pohybovým senzorom, integrovaným hydrostatom, 4 stupňami rýchlosti a možnosťou pridania vône. Maximálna hlučnosť je 27 až 56 dB. Cena je 399 €.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Airbi TWIN

Tento viacúčelový zvlhčovač zastane aj funkciu ionizátora a prevonia domácnosť prostredníctvom esenciálnych olejov. Do vzduchu vypúšťa len čistú paru, pretože využíva vodný a antibakteriálny filter, ktorý eliminuje minerálne látky obsiahnuté vo vode a zabraňuje tak ich ďalšiemu šíreniu. Vybavený je hydrostatom v kombinácii s teplomerom, automatickým aj manuálnym režimom, časovačom a akustickým aj vizuálnym upozornením na nutnosť doplniť 5litrovú nádobu na vodu a s LCD displejom. K dispozícii je aj diaľkový ovládač. Určený do miestnosti s maximálnym rozmerom 45 m2. Hlučnosť je max. 35 dB. Cena je 90 €.

Elegantná a účinná izbová čistička vzduchu Airfree LOTUS

Airfree Lotus kombinuje charakteristický dizajn a jedinečnú technológiu umožňujúcu zmeny farieb a roztváranie okvetných lístkov zariadenia. Odstráni zo vzduchu plesne, roztoče, baktérie, huby, vírusy, peľ a viac ako 99% alergénov, má absolútne tichú a bezúdržbovú prevádzku, je šetrná k životnému prostrediu. Nasatý vzduch z miestnosti preženie zónou s teplotou 200 °C, v ktorej sa spáli 99% alergénov. Airfree je vhodným riešením pre alergikov, astmatikov i ľudí trpiacich dýchacími ťažkosťami. Spotrebu má len 52 W a je vhodná do miestnosti o veľkosti až 60 m2. Cena je 499 €.

Jednoduchý zvlhčovač Sencor SHF 900

Vďaka jeho dizajnu ho ľahko zakomponujete medzi izbové rastliny, pracuje potichu (25 dB), takže vás v noci nebude rušiť, a ovzdušie jemne zvlhčuje pomocou studenej pary. Vďaka priehľadnému zásobníku rýchlo zistíte stav hladiny vody a môžete doň pridať aj vonný olej. Vydrží fungovať až 10 hodín bez nutnosti doplňovania vody a hodí sa do miestnosti do veľkosti 20 m2. Ponúka nočné osvetlenie s možnosťou vypnutia. Cena je 20,90 €.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.