Ako sa zbaviť suchého vzduchu a podporiť imunitu?

Počas vykurovacej sezóny sa v domácnostiach vysúša vzduch. Často natoľko, že vlhkosť klesne na 20%, hoci odborníci považujú za zdravé hodnoty okolo 50%. Riešenie? Kvalitné zvlhčovače vzduchu.

Suchý vzduch spôsobuje rad zdravotných ťažkostí: znižuje obranyschopnosť organizmu, pretože presušená sliznica nie je schopná čeliť vírusom a baktériám, zhoršuje dýchanie, napomáha množeniu niektorých alergénov, ktoré tiež dráždia oslabenú sliznicu, môže zhoršovať kvalitu spánku a tiež nepríjemne vysušuje pokožku. Ak sa chcete týmto nepríjemnostiam vyhnúť, mali by ste vzduch doma (a predovšetkým v spálni) zvlhčiť. Ak vám mokrá plienka cez radiátor nepríde ako účinné riešenie, siahnite po prístroji, ktorý vlhkosť vzduchu sám vyhodnotí a podľa potreby zvlhčí.

Pri výbere si ujasnite, čo od neho očakávate a do ako veľkej miestnosti ho chcete dať. Zvlhčovače dnes majú rad užitočných funkcií, dôležitým parametrom pri výbere je napríklad zvlhčovací výkon, ktorý udáva, koľko pary vie spotrebič vytvoriť. Platí, že čím vyšší výkon model má, tým je kvalitnejší. "U väčšiny zvlhčovačov dnes nájdete informáciu, do ako veľkých priestorov sú vhodné; vyberajte ich teda podľa toho, kam chcete prístroj umiestniť. Praktickou funkciou je u zvlhčovačov zabudovaný hydrostat čiže vlhkomer, ktorý stráži požadovanú vlhkosť vzduchu. Podľa potreby sa sám zapína či vypína. V miestnosti potom nemáte ani presušený, ani veľmi vlhký vzduch, ale presne taký, aký chcete," opisuje Iva Pavlousková z Datartu. Ak ho chcete dať do miestnosti, kde spíte, zaujímajte sa hlavne o hlučnosť. "Niektoré zvlhčovače fungujú zároveň ako čistička vzduchu - do miestnosti potom vrátia vzduch vlhký a zbavený prachu, vlasov, chlpov, alergénov i baktérií alebo vírusov. Funkciu čističky oceníte, hlavne ak máte doma alergika či astmatika alebo malé deti," dodáva Iva Pavlousková. Pri vybraných modeloch je možné regulovať úroveň výkonu, vyberať z viacerých režimov, vrátane špeciálneho nočného, ​​nastaviť časomer alebo využiť diaľkový ovládač. Do niektorých môžete pridať aj obľúbenú aromatickú esenciu a prevoňať si tak domov.

Produktové tipy

Dizajnový zvlhčovač a čistič vzduchu Stadler Form Robert

Je určený do priestorov s veľkosťou až 80 m2 a vypúšťa až 550 ml pary za hodinu. Kapacita nádoby na vodu je 6,3 l. Je vybavený 4 stupňami rýchlosti, 3 režimami (automatickým, nočným a čistiacim), integrovaným hydrostatom a dávkovačom vône pre prevoňanie miestnosti. Dotykový displej umožňuje jednoduché ovládanie. Poradí si s poletujúcimi chlpmi alebo vlasmi (umývateľný predfilter), tvrdou vodou (demineralizačný filter) aj baktériami vo vode (antibakteriálna strieborná kocka). V čiernom a striebornom prevedení. Cena je 349 EUR.

Zvlhčovač SOEHNLE AirFresh Plus 68039

Dizajnový zvlhčovač slúži aj ako elegantný doplnok interiéru. Para je rozprašovaná rovnomerne po celom obvode a využíva 800 ml nádobku na vodu. Vďaka príjemnému LED osvetleniu celá guľa žiari mäkkým bielym svetlom. Hodí sa do interiéru do 25 m2. Cena je 66,90 EUR.

Evaporačný zvlhčovač stadler form oskar

Je určený do priestorov s veľkosťou až 50 m² a emisia pary je maximálne 370 ml/hod. Evaporačný typ funguje na princípe prirodzeného výparu ako v prírode. Naviac ponúka hneď dve antibakteriálne filtračné kazety vyrobené z rastlín a textilného vlákna, po ktorých stúpa voda smerom nahor. Je vybavený integrovaným hydrostatom, automatickým vypnutím pri vyčerpaní vody, nočným režimom, indikáciou na výmenu filtrov a dávkovačom vône. Nádržka pojme až 3,5 litra vody. V čiernom a bielom prevedení. Cena je 145 EUR.

Zvlhčovač a čistič vzduchu Airbi Airwasher

Je určený do priestorov s veľkosťou až 45 m², emisia pary je maximálne 270 ml/hod a vzduchový výkon 120 m³/hod. Nádržka pojme až 4,5 litra vody. Vyberať môžete z 3 režimov. Vybavený je bio-silver stone filtrom, antibakteriálnou úpravou a plazma systémom. Cena je 257 EUR.

Detský zvlhčovač vzduchu ultrazvukový BAYBY BBH 8000

Slony predstavujú symbol šťastia nielen vo východných kultúrach, ale po celom svete. Tento sloní zvlhčovač je určený do priestorov s veľkosťou až 25 m2 a zvlhčovací výkon je 300 ml/hod. Je vybavený reguláciou výkonu, automatickým vypnutím pri vyčerpaní zásobníka na vodu a LED indikáciou stavu vody. Nádržka pojme až 3,7 litra vody. Pracuje na princípe vysokofrekvenčného ultrazvukového oscilátora 2,4 Mhz, produkuje studenú paru a neovplyvňuje tak teplotu v miestnosti. Cena je 36,90 EUR

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.