Chcete mať zdravý chrbát? Začnite s aktívnym sedením!

Dlhodobé sedenie je epidémiou dnešnej doby. Spomedzi všetkých činností totiž chrbtica najviac trpí práve v sede. Mnohí z nás sedia aj 10 hodín denne, či v práci, v aute alebo doma pri rôznych činnostiach. 

 Pri bežnom pracovnom čase (5x8 hodín týždenne) presedíme priemerne 1 664 hodín ročne.

Bežný človek nie je schopný sedieť s chrbtom vo vhodnej polohe po celý pracovný deň. Aj pri snahe sedieť s vystretým chrbtom má pár minútach tendenciu hrbiť sa, čo spôsobuje vysunutie hlavy dopredu, podporuje hrudnú kyfózu a sploštenie bedrovej chrbtice. Svaly, ktoré držia chrbticu potom nepracujú optimálne a bedrový sval stuhne. Títo ľudia sú náchylní na bolesti hlavy a bolesť v oblasti krčnej chrbtice, chrbta a bedier, znižuje sa kapacita pľúc. Všetko toto môže spôsobovať celkovú únavu, znižovať schopnosť koncentrácie a teda aj pracovný výkon,“ vysvetľuje nórsky chiropraktik, Karl Martin Stålaker, M. Chiro.

Následkami dlhodobého pasívneho sedenia v podobe bolestí chrbta najmä v krížovej oblasti a krčnej chrbtice či vyskočenej platničky sú ohrozené rôzne povolania - pokladníčky, vizážistky, kaderníčky, lekári ale najmä tí, ktorí pracujú celý deň s počítačom. Dlhodobým riešením je však aktívne (dynamické) sedenie, ktoré aktivuje svaly držiace chrbticu v jej prirodzenej polohe. Žiaducou kompenzáciou celodenného sedenia je aktívny pohyb – odporúča sa aspoň 30 minútová prechádzka každý deň po práci a cvičenie vo voľnom čase. No ideálne je mať pracovisko nastavené maximálne aktívne. Napríklad vhodný typ stoličky zaktivizuje chrbtové svalstvo, čo pomáha držať chrbát v optimálnej polohe a zlepšiť tak jeho funkčnosť,“ hovorí Stålaker. 

Hovoríme o aktívnom (dynamickom) sedení. Bežné aj ergonomické stoličky aktívne sedenie nepodporujú. Chrbticu síce odľahčia, ale nemobilizujú svalovú aktivitu – telo iba držia v správnej polohy a svaly ďalej ochabujú. Riešením je zdravotná stolička SpinaliS. Tajomstvom jej efektivity je patentovaný pohyblivý sedák na pružine, ktorý aktívne (dynamické) sedenie umožňuje. Sedák sa s každým pohybom tela nakláňa dopredu, dozadu či do strán a núti telo balansovať, teda aktivovať svalstvo v oblastiach chrbta, bedier a brucha a vracať tak chrbát do optimálnej prirodzenej polohy. Aj pri bežných činnostiach pri kancelárskom stole - pohyby myšou, natiahnutie sa za telefónom, hľadanie v šuplíkoch, pri písaní na počítači, sa tieto svaly aktívne zapoja bez toho, aby ste si to uvedomovali. Pohyblivý sedák na pružine funguje rovnako ako fyzioterapeutmi a lekármi odporúčaná fitlopta s tým rozdielom, že SpinaliS môžete používať celý deň, kým na fitlopte sa odporúča sedieť maximálne 2 hodiny denne.

Ak sa teda chcete vyhnúť problémom spojením s dlhodobým pasívnym sedením a odstrániť bolesti chrbta, začnite s dynamickým sedením. Ak už máte chrbát dlhodobým sedením poškodený, jeho nápravu by mal v ideálnom prípade riešiť odborník. Aj v tom prípade však stolička SpinaliS, ako jediná, napomáha pri jeho liečbe.

 

Apollo - pre ženy

Zdravotná kancelárska stolička SpinaliS Apollo je ideálna najmä pre ženy, ale aj pre štíhlych mužov. Je určená pre výšku postavy 150-180 cm, maximálna nosnosť je až 110 kg. Nastavenie výšky sedáku, opierok na ruky a operadla je samozrejmosťou u všetkých tipov stoličiek SpinaliS. Patentovaný pohyblivý sedák na pružine umožňuje aktívne sedenie, teda také, ktoré kompenzuje súčasný sedavý spôsob života a nedostatok fyzickej aktivity. Predáva sa v 28 farbách, s rôznymi typmi poťahu, s chrómovou alebo čiernou konštrukcia.  Cena od 699 € bez DPH, 838,80 € s DPH.

Basic pre drobnejšie postavy i pre deti

Zdravotná kancelárska stolička SpinaliS Basic je určená pre drobnejších dospelých, teenagerov i mladších školákov s váhou do 110 kg a výškou do 175 cm. S prídavnou obručou (oporou pre nohy) je určená pre deti už od 120 cm výšky. Chrbtová opierka i opierky na ruky sú výškovo nastaviteľné, špeciálne tvarovanie v oblasti krížov chrbát príjemne podopiera. Na výber je v 8 farbách. Cena od 549 € bez DPH (658,80 € vrátane DPH).

Ergonomic - ekonomický variant do študentskej izby

Zdravotná stolička Spinalis Ergonomic s pohyblivým sedákom na pružine s preukázateľnými zdravotnými účinkami je najekonomickejším variantom pre celodenné zdravé sedenie bez bolesti chrbta pre mužov i ženy do 185 cm. Cena od 519 € bez DPH; 622, 80 € s DPH, výber z 8 farieb, doprava a možnosť zapožičania zdarma.

Skroťte boľavý chrbát na Ródeu

Kým sedíte, zdravotná stolička SpinaliS Rodeo posilňuje Vaše chrbtové, brušné i hlboké stabilizačné svaly. Vďaka patentovanému pohyblivému sedáku na pružine a zníženej opierke dovoľuje maximálnu voľnosť pohybu pri zachovaní ergonomicky zdravej polohy chrbtice. Sedák v tvare sedla podporuje plnú cirkuláciu krvi a lymfy a poskytuje odľahčenie v bokoch a stehennej oblasti. Je vhodná pre postavy vysoké 160 - 210 cm do 110 kg. Hodí sa aj pre pracovné pozície vyžadujúce zvýšený posed (zubári, kozmetičky, pracovníci pri prepážkach atď). Predáva sa vo farbách čierna, bordó a tmavošedá. Cena od 579 € bez DPH (694,80 € s DPH).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.