Pracujú Slováci s energiami efektívne?

V slovenských domácnostiach bežne nameriame až o štyri stupne viac ako je európsky štandard. Vyššia teplota v interiéroch je drahšia, negatívne ovplyvňuje naše zdravie aj životné prostredie. Poznáte apetit vašej domácnosti? Tu je zopár rád ako ušetríte.

energia sporenie1200x650

Štandardne Slováci vykurujú svoje domácnosti na 22 až 24 stupňov, pričom odporúčaná teplota v obytných priestoroch je 20 stupňov Celzia. Vyplýva to z interného prieskumu spoločnosti ista Slovakia, ktorá tento rok realizovala odpočty údajov o spotrebe tepla pre viac ako 110 000 domácností. V západnej Európe užívatelia bytov a domov často aj tých optimálnych 20 stupňov  znižujú na osemnásť. Motiváciou sú nielen úspory na energiách, ale aj zodpovednejší prístup k cenným zdrojom a k životnému prostrediu.

Sektor bývania patrí k najväčším producentom skleníkových plynov

Znižovanie nákladov na bývanie je možné dosiahnuť aj častejším sledovaním spotreby tepla v priebehu vykurovacej sezóny. Najnovšie technológie použité v meracích prístrojoch umožňujú zobrazovanie údajov o spotrebe na internetovom portáli.

Technológie vám uľahčia kontrolu nad energiami

Smartfón či tablet je dnes bežnou súčasťou každej domácnosti. Okrem všetkých iných funkcií nám smart pomocníci uľahčujú starostlivosť o bývanie, chránia náš domov a v neposlednom rade i šetria financie. Pomocou internetového pripojenia cez počítač, smartfón či tablet dnes dokážete jednoducho regulovať vykurovanie a chladenie, sledovať a porovnávať spotrebu energií za rôzne obdobia, kontrolovať teplotu a klímu v domácnosti, kontrolovať zásuvky a meranie spotrebovaných KWh.

Poznáte apetit vašej domácnosti? Tu je zopár rád ako ušetríte.*

• Výmenou tradičnej 60 W žiarovky za kompaktnú žiarivku alebo LED žiarovku dokážeme ušetriť ročne 15 Eur,
• Častejšie sledovanie spotreby energií
• Zameňte starý kotol za nový. Ušetríte 10 % až 15 % nákladov na kúrenie,
• Práca na notebooku spotrebuje medzi 25 W do 50 W a bežný počítač okolo 250 W,
• Pri varení používajte pokrievky, miniete až 4x menej energie,
• Pri varení používajte tlakový hrniec, spotrebujete 50 % menej energie a ušetríte 70 % času,
• Perte na nižšej teplote, zníženie teploty z 90 °C na 60 °C sa ušetrí cca 25 % energie,
• Nechajte bielizeň vyschnúť úplne, pri žehlení vyžaduje menej naparovania, ušetríme tak až 40 % energie,
• Rúru často pri pečení neotvárajme. Niekoľko sekúnd otvorených dvierok znamená pokles vnútornej teploty o 20 °C až 30 °C.

*zdroj: Zelená domácnosť, MŽP SR

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.