Vytlačiť túto stránku

Po čerešniach voňajúca domácnosť

Napísal KM 16. október 2018

Pravlasťou čerešní, krásnych stromov s mohutnou korunou, je Predná Ázia a juhovýchodná časť Európy. Dnes sú čerešne, vďaka svojej prispôsobivosti, rozšírené po celom svete. V našich končinách sa udomácnili pravdepodobne vďaka Starým Rimanom.

ceresne 18

Vedeli ste že...

... hlavne tmavé odrody čerešní sú pre ľudský organizmus dôležité, pretože obsahujú vysoký obsah vápnika, draslíka, železa a pod. Hodnotné živiny podporujú stavbu kostí a zubov, preto sú vhodným ovocím pre deti.

... čerešne spomaľujú starnutie pleti a pomáhajú pri zápaloch a parodontóze.

...rastlinné farbivá čerešní (antokyanidíny) v kombinácii s vitamínom C a zinkom premieňajú stavebné jednotky bielkovín na pevnú sieť pružných kolagénových vlákien, a tým umožňujú regeneráciu väzivového tkaniva. Okrem toho neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov a ničia škodlivé enzýmy, ktoré väzivo poškodzujú. V konečnom dôsledku tak čerešne spomaľujú starnutie pleti.

... prostredníctvom antokyanátov čerešne zmierňujú tvorbu histamínu a prostaglandínu, čím zmierňujú zápaly. Vďaka týmto vlastnostiam sú ideálnym prírodným liečivom pri zápaloch, parodontóze a artritíde

Čerešne sú predzvesťou leta, ich sladká chuť a opojná vôňa je lákadlom pre všetkých gurmánov života. Ak ste milovníkom čerešní, určite ste sa na zimné mesiace zásobili čerešňovým džemom, zaváraninou alebo ste si aspoň tieto sladučké „guličky“ zamrazili. Tieto čerešňové zásoby určite skvele chutia, my máme však pre vás aj tip, vďaka ktorému bude domácnosť voňať skutočne čerešňovo. Vonné sáčiky značky Sweet Home od slovenskej spoločnosti Persona voňajúčerešňovo a majú praktickú visačku, takže si ich môžete zavesiť alebo položiť práve tam, kde sa chcete omamnou čerešňovou vôňou opájať. Či už je to predsieň, chodba, šatník, kúpelňa, skriňa, auto alebo dokonca aj kancelária. Čisto prírodná vôňa sa uvoľňuje postupne a voňavé vrecúško tak vydrží až niekoľko týždňov. Kúpite ho v sieti predajní drogérií DM a Nay elektrodom. Kúpou tohto produktu prispejete aj na verejnú zbierku Hodina deťom.

sh 1018