Starajme sa o životné prostredie

Pesticídy, veľké výkyvy teplôt, extrémne chladné zimy a extrémne horúce letá – toto všetko má na svedomí globálne otepľovanie. Kvalitu životného prostredia vo výraznej miere ovplyvňujeme my ľudia. Čím skôr sa začneme viac starať o životné prostredie, tým lepšie pre nás.

natur 0418

Šetrite vodu

Horúce letá dajú zabrať nielen nášmu telu, ale aj záhradke. Vyžaduje si neustály príjem vody a ak niekoľko dní neprší, musíme minúť veľmi veľa vody, aby sme poliali komplet celú záhradku. Keď začne pršať, sme radi, že nemusíme polievať, ale zase, koľko vody vsiakne do pôdy, pričom práve dažďovú vodu by sme mohli použiť na polievanie rozsiahlej záhradky.

Ak chcete zachytávať dažďovú vodu, umiestnite na záhradku na pevnejšie podložie plastové sudy. Viac vám však odporúčame práve obrovské nádrže na dažďovú vodu. Sú z betónu, sú umiestnené pod zemou, takže sa nemusíte báť, že by vám zavadzali a špatili vašej krásnej záhradke. Keď si takéto nádrže zaobstaráte, viete, koľko pitnej vody ušetríte? Pomôžte trošku prírode a namiesto pitnej vody používajte na polievanie práve dažďovú vodu.

Výkaly v prírode 

Ak žijete na dedine, určite ste mali možnosť vidieť niekoho, kto výkaly vypúšťa do priľahlého potôčika alebo na záhradku. Treba si však uvedomiť, že je to zakázané a ak vás niekto uvidí, hrozia vám mastné pokuty. Skúsme sa však na to pozrieť z inej strany. Ak výkaly budete vypúšťať na záhradku alebo do vodných tokov, znečistíte ním samotný vodný tok, ale aj podzemné vody. Odporúčame vám kúpiť si nový septik a ak ste z okolia Čadce a nemáte prípojku na kanalizáciu, kúpte si betónovú žumpu v Čadci. Ochráňte životné prostredie a nevypúšťajte výkaly do prírody. Uvedomte si, že tieto výkaly môžu ohroziť nielen zdravie domácich zvierat, ale v konečnom dôsledku aj vaše zdravie.

Ozdravovanie našej prírody

Keď sa nad tým zamyslíme, každý z nás môže prispieť k ozdravovaniu našej prírody. Stačí, ak začneme triediť odpad, vytvoríme si na záhradke kompostovisko na biologický odpad a prestaneme používať plastové nádoby a zameriame sa skôr na sklenené, ktoré môžeme použiť viac ako jedenkrát. Namiesto konzumácie pesticídmi napustenými potravinami stačí, keď zájdeme na záhradku, vezmeme si ostrý nôž Gerber a odrežeme si chutné plody. Všetko sa dá, len treba chcieť!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.