Zariaďte si farebne vyváženú obývaciu izbu

Napísal Trumpeter 15. január 2018

Obývačka nie je odvodená od slova bývať len tak náhodou. Obývacia izba je miestnosť, kde sa všetko deje a kde „bývame“ najčastejšie, či už relaxujeme na gauči pri televízii, organizujeme oslavu s priateľmi, alebo si chceme vychutnať domácu pohodu v kruhu rodiny.

obyvacka 1 istock

Je to naša oáza pokoja, ktorú otvárame aj pre návštevy, preto by sme si mali dať záležať na jej zariadení a vkusnej farebnej kombinácii.

Či už sa rozhodnete riadiť interiérovými trendmi, alebo vlastným vkusom, vaša obývačka by nemala byť ladená do viac ako troch farieb, čo sa týka stien, nábytku aj textilných doplnkov. Zvoliť si ideálne odtiene je však niekedy hotové umenie.

Dôraz na doplnky

Základom nie je len výber správnych odtieňov, ale aj doplnkov, ktoré s nimi budú ladiť. Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt, radí: „Jednoduchým riešením, ako skombinovať farby s doplnkami, je použiť bielu farbu na stenu, ktorá je trvalým trendom moderných obývačiek.” Voľbou neutrálnej bielej môžete povoliť uzdu fantázii vo výbere farby sedačky, nábytku a doplnkov, ako napríklad kvetináča, deky, vankúšov a podobne. Obývačka je „rodinným kozubom“, kde sa stretáva celá rodina, preto ju zariaďujte vkusne a s láskou. Zútulníte ju napríklad vankúšikmi rôznych veľkostí alebo farebných odtieňov, ktoré budú na gauči spĺňať praktickú aj estetickú úlohu. Marianna Braun zo SCANquilt odporúča rozlišovať materiály na zimu a na leto: „Materiálovo navrhujem v zime používať doplnky z teplejších látok (plédy zmesového charakteru s prídavkom ovčej vlny, pletené návleky na vankúše) viac v zemitých farbách. V lete opäť ľahšie materiály, ako bavlnené návleky na vankúše a ľahšie plédy zo zmesových materiálov bavlna-polyester v jemných pastelových farbách.”

Využite svetlo vo svoj prospech

Čo sa týka farieb a slnečných lúčov, je to podobné ako s ľuďmi. Niektorým opálenie pristane viac, iným menej. Farby sa zas líšia tým, ako sa javia na slnku. Jasné tóny farieb sa k slnku jednoducho hodia. Predstavte si mätovo zelenú alebo azúrovo modrú, tie vyzerajú na svetle skvele a človek sa cíti ako na dovolenke. Taktiež zemité odtiene sa hodia iba do presvetlených priestorov. Ak vám, naopak, do obývačky nepreniká dostatok prirodzeného svetla, rozžiarte ju slnečnými odtieňmi stien či bytových doplnkov.

V jednoduchosti je krása

Všetkého veľa škodí, preto sa pri zariaďovaní obývacej miestnosti držte pri zemi, aby ste neskĺzli do prekombinovania farieb. Ideálnym riešením je riadiť sa pravidlom 60-30-10.
60 % vašej obývačky by mala tvoriť dominantná alebo primárna farba, ďalších 30 % sekundárna farba a posledných 10 % doplnková – terciárna farba. Dominantná farba by nemala byť veľmi agresívna, vyhnite sa preto červenej, oranžovej či veľmi sýtym odtieňom.

obyvacka 2 istock

Farba = optická klamárka

Farba dokáže opticky zväčšiť či zmenšiť priestor. Tmavé farby obývačku naoko uzavrú a zmenšia, svetlé priestor zase otvoria a výrazne zväčšia. Keď zvolíte ako svoju primárnu farbu bielu, nemôžete ňou nič pokaziť. Pôsobí nadčasovo, čisto a elegantne. Navyše sa vaša obývačka bude javiť oveľa väčšia. Ak nie ste napevno rozhodnutí, akú farebnú kombináciu zvoliť, siahnite po vzorkovníkoch. Vezmite si ich domov a starostlivo prirovnávajte priamo v priestore obývacej izby. Ideálne aj pri umelom, aj pri prirodzenom osvetlení. To vám môže ušetriť kopu času a investovaných peňazí.

Váš obývací priestor

Aj keď by mala obývačka vyzerať reprezentatívne a páčiť sa vašim priateľom a známym, je to miestnosť, v ktorej budete čas tráviť najmä vy a vaša rodina. Zariaďujte si ju podľa svojho vkusu a nenechajte sa ovplyvniť trendmi či radami vašich známych. Radosť a zaslúžený odpočinok vám izba poskytne, iba ak sa v nej budete cítiť uvoľnene a pohodlne, vtedy obývačka splní svoj účel.

Zdroj foto: iStock

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.