5 faktov o exteriérovej dlažbe v zime

Počas zimy sa môžeme ukryť pred chladným počasím dovnútra a byť v teple. Okolie domu je však vystavané sneženiu, mrazom a silnému vetru. Zima preverí aj exteriérovú dlažbu. Ako dlažbu pred a počas zimy najlepšie ochránite? Poradíme vám.

1. Zima dostatočne preverí exteriérovú dlažbu, a to najmä tú, ktorá slúži ako pojazdná plocha. Dlažba na takéto účely je namáhaná častým pohybom vozidiel. Pojazdné plochy podliehajú tzv. líniovej záťaži, pri ktorej je namáhaný len určitý, líniový úsek a vytvárajú sa tak „koľaje“. Dlažba sa v takomto prípade môže vyduť alebo prepadnúť. Brániť sa proti tomu dá len jedným spôsobom – vytvorením skutočne kvalitného lôžka, teda správnym postupom prípravy podkladu. Podklad musí byť upravený tak, aby sa nevymýval a neprepadal.

2. V okolí rodinných domov sa v drvivej väčšine prípadov nachádzajú pochôdzne plochy (záhradné cestičky alebo terasy), na ktoré nepôsobí silná záťaž. V týchto prípadoch zima preveruje najmä mrazuvzdornosť dlažby. Ak nie je dlažba mrazuvzdorná, môže popraskať a vy na jar musíte prasknuté kocky vymeniť. Nejde pritom len o vybratie kocky, ale aj o úpravu dlažobného lôžka a následné špárovanie. Odborník zo spoločnosti ABW Peter Molnár radí: „Ak kupujete dlažbu do exteriéru, overte si aj či je mrazuvzdorná.“

3. Údržba zámkovej dlažby je v zime pomerne jednoduchá – stačí odhŕňať sneh napr. snežnou lopatou. Keď sa Vám vytvorí ľadová námraza určite ju neodsekávajte. Mohli by ste dlažbu výrazne poškodiť. V takýchto prípadoch používajte rozmrazovaciu soľ – nielenže odstránite ľad, ale dlažba nebude klzká. Tu treba dodať, že rozmrazovaciu soľ betón vsiakne a môžu vzniknúť jemné biele mapy, ktoré však po daždi zmiznú.

4. Určite na dlažbu nepoužívajte chemikálie a čistiace prostriedky, pretože dlažba môže zmeniť farebnosť. Ak už je to nevyhnutné, odskúšajte chemikáliu na malej ploche aby ste videli účinok.

5. Mnoho ľudí sa obáva, že dlažba v zime pod náporom poveternostných podmienok zmení farbu. Ak ste si kúpili kvalitnú dlažbu, do ktorej sa už v procese výroby pridávajú špeciálne farby do betónových zmesí, nemusíte sa vôbec obávať. Dlažobná kocka je nasiaknutá farbou, a tým si udrží farebnú stálosť. Jemné vyblednutie farby na povrchu je vplyvom poveternostných podmienok a znečistenia úplne normálne. Takto vyblednutú farbu je možné oživiť kvalitným vysokotlakovým čističom. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.